Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Konya'da kadavra ile anatomi dersi

Mevlana Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri, anatomi dersini, anatomist Gunther von Hagens'in ''plastinasyon'' yöntemiyle bozulmadan yıllarca kullanılabilir hale getirdiği kadavra ile yapıyor.

1/9

MÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İsmail Zararsız,bu kadavra sayesinde öğrencilerin her türlü anatomik bilgiyi detaylı şekilde öğrenebileceğini, iç organları, kasları ve diğer bütün oluşumları görmüş olacaklarını dile getiriyor.

2/9

Türkiye'de sadece 2 ya da 3 üniversitede bu kadavradan mevcut durumda.

3/9

Gunther von Hagens'in özel geliştirdiği 'plastinasyon' yöntemiyle elde edilen bu kadavra, özel bir plastik maddeden geçirilerek bu şekle getiriliyor ve bozulmadan uzun yıllar kalabiliyor.

4/9

Zararsız, kadavra teminindeki sıkıntının aşılabilmesi için bağış sayısının artması gerektiğini, ilgililerin tıp eğitimine destek amacıyla bu hususa önem vermesini beklediklerini vurguladı.

5/9

Vücuttan çıkarılan sıvı ve yağların yerine likit plastik konularak kadavraların sertleştirilmesini sağlayan ve bozulmasını önleyen yönteme plastinasyon adı veriliyor.

6/9

Gunther von Hagens tarafından geliştirilen yöntemle korunan kadavralar ''Orjinal Vücut Dünyası Sergisi'' (Body Worlds) ile birçok ülkede insanların ziyaretine açılıyor.

7/9

Gunther von Hagens, bulduğu 'plastinasyon' yöntemini uygulayarak oluşturduğu bir sergi açmış, ülkemizde de sergilenmişti.

8/9

Bağışlanan cansız bedenleri yine plastinasyon tekniğiyle kaplayan Gunther von Hagens, insan vücudunun daha yakından tanınması için eşsiz bir imkan sunmuştu.

9/9