Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Körfez Geçiş Köprüsü'nde tabliyeler için son hazırlıklar

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski bakanı Feridun Bilgin’in Mart 2016’da açılacağı bilgisini verdiği Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol projesinin en önemli bölümü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde tabliyelerin yerlerine takılması için son hazırlıklar yapılıyor.

1/18

Tabliyelerin döşenmesi ve eğik askıların takılmasında kullanılacak dev yüzer vinç boyunun uzatılması için Haydarpaşa limanına demirledi.

2/18

Aralık ayı ortasından itibaren ana kablonun döşenmesi ve eğik askıların takılmasının ardından tabliyeler birbiri ardına döşenmeye başlanacak ve iki yaka birleşecek.

3/18

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün planlanan açılışına yaklaşık 4 ay kalırken, araçları taşıyacak köprü tabliyelerinin döşenmesine başlamak için hazırlıklar son noktaya geldi.

4/18

İki yakayı birleştirecek tabliyeleri taşıyacak olan ana kablo toplam 330 bin metre ince çelik kablodan oluştuğu belirtildi.

5/18

Ana kablonun çekilme işleminin devam ettiği yüzde 85’lik kısmen tamamlandığı öğrenildi.

6/18

Ana kablonun tamamlanmasının ardından eğik askıların montajına geçilecek.

7/18

Köprü tabliyeleri ve eğik askıların montajında kullanılacak "Taklif 7" adlı yüzer vinç ise boyunun yükseltilmesi için Haydarpaşa Limanı çekildi.

8/18

Limanın güney bölümüne çekilen dev yüzer vincin boyunun yükseltilme işlemlerinin tamamlanmasının ardından İzmit körfezine gideceği belirtildi.

9/18

Yüzer vinçle ilgili çalışmalar sona erene kadar bağlı olduğu iskelenin bulunduğu bölüme herhangi bir kaza ihtimaline karşılık büyük gemilerin yanaşmasının yasaklandığı öğrenildi.

10/18

Önümüzdeki günlerde ana kablonun döşenme işlemlerinin tamamlanmasının ardından, eğik askıların montajı yapılacak.

11/18

Daha sonra aralık ayı ortasında tabliyeler deniz yoluyla köprünün altına getirilerek yerlerine yükseltilecek.

12/18

Toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığının bin 500 metre olacağı ve dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprü olacağı belirtildi.

13/18

Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek.

14/18

Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak.

15/18

Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, şu anda körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek.

16/18

İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü 1.1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştiriliyor.

17/18

Proje tamamlandığında halen 8-10 saat süren İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saatte inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.

18/18