Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Koronavirüs denetimlerini aşmak için başvurulan hileler

Koronavirüsle mücadele sürecinde Bilim Kurulu’nun önerileriyle Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın aldığı tedbirler ülke genelinde uygulanmaya devam ediyor.

1/13

Koronavirüsle mücadelenin başından bu yana alınan tedbirlere halkın büyük çoğunluğu uysa da birçok kişi kuralları ihlal ediyor.

2/13

Bazı vatandaşlar pozitif olmasına rağmen, bazıları da riskli grupta olmasına rağmen hileye başvurabiliyor.

3/13

HES kodu ve izin belgeleri gibi durumlarda sahtecilik yapanların sayısı artıyor. Haliyle bu sahterkarlıklara karşı da dikkatli olmak gerekiyor.

4/13

Özellikle AVM ve restoranlarda görevlilerin HES kodlarını dikkatsiz kontrol etmesi bu HES kodu sahtekarlığınının artışına neden oluyor.

5/13

Koronavirüs testi pozitif çıkan ve karantinada olması gereken kişiler bu kodları ya negatif bir tanıdıklarından ya da sosyal medyada HES kodunu paylaşan birilerinden ekran görüntüsü alarak gerçekleştiriyor.

6/13

Edindikleri bu ekran görüntüsü ile koronavirüs testi pozitif olmasına rağmen istediği yere rahatça girip çıkabiliyor. Bu da ortaya şahsi olması gereken HES kodlarıyla ilgili bir endişe çıkarıyor.

7/13

Kimlik sorma yetkisi verilmemesi nedeniyle AVM’lerde rahatça istediği HES kodunu göstererek giren kişiler tehlike yaymaya devam ediyor.

8/13

Bir diğer hileyse sahte izin ve seyahat belgeleri… İller arası vatandaşların seyahat edebilmeleri için getirilen izin koşulunun ardından birçok kişi resmi evrakta sahtecilik yöntemine başvurdu.

9/13

Sahte izin belgelerinin tespit edildiği 2 il olan Erzurum ve İstanbul’da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kapsamlı çalışmaları oldu. Erzurum’da yapılan yalnızca bir denetimde 90 kişinin seyahat belgesinin sahte olduğu tespit edildi.

10/13

Bu süreçte İstanbul’daki 15 Temmuz Otogarı’nda da bir firmanın bilet ve sahte seyahat izin belgesini 600 liraya sattığı tespit edildi.

11/13

Bir başka il olan Ağrı’daki kontrol noktasında da, İstanbul- Doğubayazıt seferi yapan bir otobüste yapılan denetlemede 5 yolcunun seyahat izin belgelerinin sahte olduğu saptandı.

12/13

Van’da da sahte evrakla İstanbul’dan gelen 22 yolcu, Ağrı’dakiler gibi İstanbul’dan geldiklerini ve belgeleri otogarda bilet alırken satın aldıklarını anlattı.

13/13