Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Makedonya'da silahlı çatışma: 22 ölü

Makedonya’da hafta sonu Arnavut nüfusun yaşadığı, Kosova ve Sırbistan ile sınır olan Kumanova kentinde silahlı bir grup ve hükümet güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

1/20

Makedonya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İvo Koteski bir basın toplantısı düzenleyerek dün yaşanan çatışma ile ilgili olarak son bilgileri açıkladı.

2/20

Koteski, silahlı gruba düzenlenen operasyon sırasında yaşanan çatışmada 8 polisin hayatını kaybettiğini, 37 polisin de yaralandığını bildirdi.

3/20

Hükümet, "teröristlerin, etnik Arnavut grup UÇK bağlantılı olabileceklerini" açıkladı.

4/20

Muhalefet ise hükümetin, operasyonla etnik gerilimi artırmaya çalışarak dikkatleri ülkedeki siyasi krizden uzaklaştırmak amacında olduğunu söylüyor.

5/20

'Diva Naselba' bölgesinde zor şartlar altında yürütülen operasyonda silahlı gruptan 14 kişinin ölü olarak ele geçirildiğini ifade eden Koteski, 30'un üzerinde kişinin de beyaz bayrak açarak teslim olduğunu söyledi.

6/20

Ayrıca tespit edilen ve Kosovalı olduğu belirlenen lider kadrosundan da 3 kişinin teslim olduğu açıklandı.

7/20

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Koteski, silahlı grupta ölü sayısının artabileceğini, ancak çatışmada sivil vatandaşlardan hayatını kaybetmiş ya da yaralanmış kişiler hakkında bilgiye ulaşmadıklarını da açıkladı.

8/20

Makedonya hükümeti ölen polisler için 2 gün yas ilan ederken, Moskova ziyaretini yarıda kesen Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov olayların ciddiyetini göz önünde bulundurarak Milli Güvenlik Kurulu'nu toplantıya çağırdı.

9/20

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de düzenlediği basın toplantısında, olaylardan dolayı hayatının en zor 2 gününü yaşadığını belirtirken, operasyonun 28 saat sürdüğünü ve 8 bin kişinin ölümünün engellendiğini öne sürdü.

10/20

Gruevski, polisin devlet ve kamu binalarına saldırı hazırlıkları içinde olan 40'ın üzerinde silahlı bir grupla karşı karşıya geldiğini ifade etti.

11/20

Çatışma, Kosova’dan gelen 40 kadar Arnavut’un sınırdaki bir polis merkezini kısa süreliğine kontrol altına almasının üzerinden yaklaşık 3 hafta geçmesinin ardından yaşandı. Grup, Arnavutlara özerklik verilmesini talep etmişti.

12/20

Silahlı grubun kimler olduğu açıklanmasa da ülke basını, Ulusal Kurtuluş Ordusu’nu işaret etti.

13/20

Bu örgüt, Kosova’nın Yugoslavya’dan ayrılması için Sırplara karşı savaşan Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) ile yakın bağlara sahip ve Makedonya UÇK’sı olarak da biliniyor.

14/20

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, cesetleri ele geçiren teröristlerden bazılarının UÇK rozetli üniformalı olduklarını söyledi. Öte yandan Avrupa Birliği ve NATO, olaylardan ‘derin endişe’ duyduklarını açıkladı.

15/20

16/20

17/20

18/20

19/20