Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Metabolizmanızı hızlandırmanın 10 yolu

KARBONHİDRAT TÜKETİMİNİ EN AZA İNDİRİN Yüksek şeker içeren gıdalardan ve doğal olmayan meyve sularından uzak durun.

1/10

VÜCUDUNZU TOKSİNLERDEN ARINDIRIN Mevsimsel detoks, toksinleri dışarı atarak metabolizmanızın hızlanmasını ve genel sağlığınızın korunmasını sağlayacak etkili bir yoldur. Şu da bilinmelidir ki aşırı detoks diyetleri yarardan çok zarar getirebileceği için aşırıya kaçılmamalıdır.

2/10

JİMNASTİK MAKİNELERİ SİZİ KORKUTMASIN Jimnastik makineleri yağsız kas geliştirmenize yardımcı olmakla birlikte metabolizmanızın da hızlanmasını sağlayacaktır. Düzenli bir egzersiz programı, size spor yapma alışkanlığı kazandırır.

3/10

YEŞİL ÇAY Gazlı içeceklerden, alkol ve kalori yüklü içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Bu tür içecekler kendinizi şişmiş ve yorgun hissetmenize neden olacaktır. Yeşil çay içmek, metabolizmayı hızlandırdığı bilinen bir madde olan EGCG(epigallocatechingallate)’yi almak için etkin bir yoldur. Günde üç bardak yeşil çay metabolizmanızı yüzde 10 oranında arttırabilir.

4/10

ZEYTİNYAĞI KULLANIN Bir çok yağ çeşidinin sağlıksız kilo yapma etkisi olduğu biliniyor. Zeytinyağı ise diğer yağların tam aksine metabolizmanızı hızlandırıyor ve yağ yakıcı özelliğiyle kilo vermenizi de sağlıyor.

5/10

PROTEİNLER İLE GÜÇLENİN Proteinlerin termik etkisi yüksektir.Vücudunuz proteinleri sindirmek için daha fazla kalori harcar.Uzmanlar her öğünde az miktarda da olsa protein kaynağı bulundurulmasının faydalı olduğunu söylüyor. Az yağlı peynir, fasulye, tavuk, balık ve fıstık ezmesi gibi yağsız veya az yağlı protein kaynakları metabolizmanızı hızlandıracak ve sizi enerjik tutacaktır.

6/10

SOMON TÜKETİN Somon protein ve sağlıklı yağları barındırıyor.Yağ yakmak için eşsiz bir kaynak olmasıyla beraber Omega-3 ile de metabolizmanızı daha verimli hale getiriyor.

7/10

AZ YEMEK, ÇOK ÖĞÜN Bunu daha öncede duymuşsunuzdur fakat tekrarlamakta fayda var. Günlük besin ihtiyacınızı sık öğünlere yayarak metabolizmanızı düzenli bir şekilde etkin tutabilirsiniz.Metabolizmanızı hızlandıracak olan bu faktör, yağ yakmanızı ve aşırı kilolardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

8/10

İÇİN, İÇİN VE BİRAZ DAHA İÇİN Su, vücüdun sağlığı için en sağlıklı içeceklerden biri. Susuz kalan vücudun metabolizması yavaşlar ve açlıkla beraber tembellik hissi oluşur. Yapay şekerlerle tatlandırılmış meşrubatları içmektense, fazla su tüketmeniz sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

9/10

SUYU LİMON İLE İÇİN Hollywood’un tanınmış detoksifikasyon ve aynı zamanda sertifikalı beslenme uzmanları, bir bardak ılık suya yarım veya bir limon sıkılarak içilmesini öneriyorlar ve kendilerinin de bunu her sabah uyguladıklarını söylüyorlar. Uzmanlar şunu ekliyor ‘‘Limonun içerisindeki sindirim enzimleri, metabolizmayı ve sindirim sistemini harekete geçirir.Sonrasında gün boyu tükettiğiniz besinler de daha rahat sindirilir’’

10/10