Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Metrelerce yükseklikte kar temizleyen işçiler

Fotoğraflar: ANADOLU AJANSI

1/11

Muş’ta çetin geçen kış mevsiminde bazıları aile bütçelerine katkı sağlamak için metrelerce yükseklikteki çatılarda biriken karı temizliyorlar.

2/11

Çatılarda tehlike oluşturan kar birikintileri ve buz parçaları kimilerinin geçim kaynağı oldu.

3/11

Genellikle 5-6 kişilik ekiplerce yapılan kar temizleme işleminde işçiler, metrelerce yüksekten düşmemek için bir ucunu beline bağladığı ipin diğer ucunu çatıdaki demir, beton, direk ya da başka bir noktaya sabitliyor.

4/11

Ekiptekilerden biri de önlem olarak belli bir noktaya sabitlenen ipin ucunu tutarak temizlik işi yapan arkadaşının güvenliğini sağlıyor.

5/11

Kar kalınlığının yüksek kesimlerde 3 metreyi bulduğu Muş'ta metrelerce yükseklikte çalışma yürüten kar temizleyicileri, günlük ortalama 100 lira kazanıyor.

6/11

İşçilerden Zeki Güngör, AA muhabirine, çatı temizlemenin birçok işsiz kişinin geçim kaynağı olduğunu söyledi.

7/11

Bellerine bağladıkları halatlarla güvenlik tedbiri aldıklarını anlatan Güngör, "İşimizin riskli olduğunu biliyoruz ama güvenlik önlemlerini de ihmal etmiyoruz. 10 katlı binaların çatılarına çıkarak çalışıyoruz.

8/11

Çatının büyüklüğüne ve yüksekliğine göre fiyatlarımız değişiyor. Birimiz çalışırken diğer arkadaş halatın ucunu tutuyor. Bu işi yaparken halatların sağlam olması gerekiyor." dedi.

9/11

Eyüp Çelik ise yaptıkları işin tehlikesinin farkında olduklarını vurgulayarak, "Yoğun kar yağışından sonra çatıları temizliyoruz. Normalde 5-6 kişilik ekiplerle çalışıyoruz. Fakat kar az olan çatılarda 2 kişi çalışıyoruz.

10/11

Bizim için ekmek, ipin ucunda. Bir kere düşersen bunun dönüşü yok. Biz de ekmeğimizi böyle kazanıyoruz. Arkadaşımızla birbirimize güveniyoruz. İpin ucundayken ben ona o da bana güveniyor. Bu şekilde çalışarak ekmeğimizi kazanıyoruz." ifadesini kullandı.

11/11