Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Mevlana'nın 744. vuslat yıl dönümü

"Hamdım, piştim, yandım." Hayatını bu sözlerle özetleyen Mevlana'nın 744. vuslat yıl dönümü vesilesiyle yurdun birçok bölgesinde törenler düzenleniyor.

1/9

Mevlana'nın ölüm yıl dönümüne denk gelen 17 Aralık haftasında yapılan ve " Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri" olarak isimlendirilen törenler, halk arasında Şeb-i Arus Törenleri olarak da anılmaktadır.

2/9

Şeb-i Arus kelimesi "Düğün Gecesi" demektir. Mevlana, ölüm gününü "Hakk'a vuslat" yani "Yaradana Kavuşma" olarak görmüştür. Mevlana, ölümü "Allah'a dönüş" olarak yorumlar ve şöyle söyler, “Ben ölürsem, sakın bana “Öldü!” demeyin. Aslında ben ölü idim, dirildim; dost aldı, götürdü beni.”

3/9

Her yıl 17 Aralık tarihlerinde ikindi vaktinden sonra Mevlana'yı anmak için Kur'an-ı Kerim okunarak ve toplu olarak sema töreni gerçekleştirilir.

4/9

Mevlana, 1207 yılında bugünkü Afganistan, o dönemde İran sınırları içerisindeki Horasan eyaletinin Belh şehrinde dünyaya gelmiştir. 1218 yılında Konya'ya göç eder.

5/9

Batıdaki Anadolu Selçuklu topraklarına Rum diyarı denildiği için isminin sonuna "Rum-i" (Rum diyarında yaşayan) eki alır.

6/9

Babası Bahaeddin Veled öldükten sonra akademide ders vermeye başlar. Sevgi ve saygı göstergesi olarak "Mevlana" (Efendi) lakabı verilir. Böylece ismi unvan ve sıfatlarıyla birlikte, "Mevlana Muhammed Mustafa Celaleddin-i Rum-i" olur.

7/9

Sema gösterisi, sembolik olarak kainatın oluşumunu, insanın dirilişini, Yüce Yaratıcı'ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip "İnsan-ı Kamil'e" doğru yönlendirmesini ifade eder.

8/9

Semazenlerin sağ eli göğe, sol eli yere bakar. Bunun anlamı "Hak'tan alır, halka verir. hiçbir şeyi kendimize mal etmeyiz" demektir.

9/9