Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Milyonlar gün sayıyor

Mina: Bayram Mina'da karşılanacak. Burası, Mekke'ye 7 kilometre uzaklıktadır. Kurban kesilen ve şeytanın taşlandığı alanlar buradadır. Vakfesini yapan, kurbanını kesen ve şeytanı taşlaşan yolcular, artık Kâbe’ye hacı olarak dönebilecek. Zaman Gazetesi, milyonların bu yılki Hac yolculuğunu derledi.

1/11

Hacı adaylarını Arafat heyecanı sardı. Vakfe için milyonların toplanacağı Arafat'ta hazırlıklar neredeyse tamam. Güvenlik güçleri, 18 helikopterin havadan alacağı fotoğraflarla yoğunluğu sürekli ölçecek ve gerekli koordinasyonu sağlayacak.

2/11

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara akın eden yüz binlerce Müslüman'ı Arafat heyecanı sardı. Suudi Arabistan'ın bayramı salı günü ilan etmesi üzerine 14 Ekim Pazartesi günü Arafat'a çıkılacak. Mekke'de ihrama girecek olan yaklaşık 3 milyon Müslüman, 25 kilometrelik yolculuğun ardından Arafat'a varacak. Ardından Müzdelife’ye geçilerek vakfe yapılacak. Mina'da şeytan taşlayacak olan inananlar, kurban kesip tıraş olduktan sonra ihramdan çıkıp hacı olacak. Ardından ziyaret tavafı için Kâbe’ye geçilecek.

3/11

Diyanet İşleri Başkanlığı, 70 bini bulması beklenen Türkiyeli hacı adayları için Arafat, Mina ve Müzdelife'deki hazırlıkları tamamladı. Yaklaşık bir günlerini Arafat'ta geçirecek olan 'Rahman'ın misafirleri' için seyyar tuvaletler ve abdest alma yerleri oluşturuldu. Bölgeye su sebilleri konulurken, hac yolcularını Arafat'a götürecek otobüsler de hazırlandı. Devasa bir çadırkenti andıran Arafat'ta her ülkenin yeri ayrılmış durumda.

4/11

Türkiye'ye ayrılan 9 numaralı bölgeye yaklaşık 300 kafile yerleşecek. Hazreti Peygamber Efendimiz'in (sas) Veda Hutbesi’ni okuduğu Rahmet Tepesi'nde milyonlarca Müslüman aynı anda ellerini semaya kaldırıp dua edecek.

5/11

Kefeni andıran beyaz renkli ihramlarıyla adeta mahşerin provasını yapacak olan hacılar, bütün farklılıklarını bir tarafa bırakıp İslam bayrağı altında yek vücut olacak.

6/11

Suudi Arabistan devleti de hac hazırlıklarını bütün hızıyla sürdürüyor. 18 helikopter sayesinde havadan alınacak fotoğraflarla Arafat, Müzdelife ve Mina'daki yoğunluk sürekli ölçülecek. Yangın veya kaza gibi acil durumlarda anında müdahale edilecek. Suudi yönetimi, hac ibadetini koordine için bir dizi önlem aldı.

7/11

Bu kapsamda, S-92 ve Blackhawk modellerinde 18 helikopter, hacıların her adımını havadan takip edecek. Yaklaşık 3 milyon Müslüman'ın geleceği Mekke’de operasyon merkezi oluşturuldu. Havadan çekilen fotoğraflar anında merkeze ulaştırılarak yerdeki ekipler yönlendirilecek. Mekke'deki bütün helikopter alanları muhtemel bir kriz dikkate alınarak test edildi. Arafat bölgesinde dün uçuş yapan helikopterler, ilk hava fotoğraflarını operasyon merkezine ulaştırdı.

8/11

Helikopterlerin hac süresince Arafat, Müzdelife ve Cemerat Köprüsü bölgesinde uçuş yaparak yoğunluğu engellemesi bekleniyor. Sahada görev yapan trafik ve güvenlik ekipleriyle koordineli çalışacak gece görüş sistemini haiz helikopterler, yaya ve araç trafiğini yönlendirecek.

9/11

Büyük buluşma pazartesi günü: Arafat: Haccın fazlarından olan 'vakfe', arefe yani pazartesi günü Arafat’ta yapılacak. Yüz binlerce Müslüman, Mescid-i Haram’a 25 kilometre uzaklıkta bulunan ovada el açıp dua edecek. 'Cebel-i Rahme'nin (Rahmet Dağı) eteklerinde, İslam âleminin huzuru ve barışı için gözyaşı dökecek.

10/11

Müzdelife: Arafat'tan sonraki durak. Hacı adayları, gün batımıyla birlikte 7 kilometre mesafedeki alana gelecek. Akşam ve yatsı namazlarını burada birleştirerek kılacak. Bir müddet durduktan (vakfe) sonra şeytan taşlamada kullanılacak taşları toplayacak.

11/11