Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Musul'da savaşın izleri siliniyor

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

Irak ordu güçleri tarafından terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan Musul kentindeki enkaz kaldırma ve temizleme çalışmaları devam ediyor.

1/21

Kent merkezinin batı yakasında, birçok bina ve evin, terör örgütü DEAŞ ile Irak ordusu arasında yaşanan şiddetli çatışmalardan dolayı yıkıldığı görülüyor.

2/21

İş makineleri, sokak ve caddelerdeki enkazları kaldırıyor.

3/21

Hala birçok duvarda bomba veya mermi izlerine rastlamak mümkün.

4/21

Kentte savaşın izlerinin silinmesinin uzun zaman alacağı belirtiliyor.

5/21

Ağır bombardımanlar sonucu yerle bir olmuş bina enkazları görenleri ürkütürken, kentin altyapı ve enerji hatları da tam olarak çalışmıyor.

6/21

Hala bazı mahalleleri bir hayalet kenti andıran Musul'un yeniden imarı için milyonlarca dolara ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

7/21

Şehir harap halde olsa da can güvenliğinin sağlanması ve kısmen elektrik verilmesi nedeniyle kamplarda kalmak istemeyen aileler, evlerine dönüyor.

8/21

Bu aileler, kendi imkanları ve hükümetin verdiği destekle evlerini onarıyor.

9/21

Batı yakasındaki "Musul Cedid" Mahallesi sakinlerinden 28 yaşındaki Mecid Said, Musul Belediyesi tarafından yürütülen enkaz kaldırma çalışmasında işçi olarak çalıştığını söyledi.

10/21

Operasyonun bitmesinin ardından kente dönüp çalışmaya başlayan Said, "Savaş başladığında ailem ile mecburen evimizi bırakıp kaçmak zorunda kaldık.

11/21

Birkaç ay kamplarda yaşadık, evimiz doğu yakasında yer alıyor.

12/21

Allah'a şükürler olsun yıkılmadı, bazı küçük hasarları var ancak onları da yavaş yavaş onarıyoruz." dedi.

13/21

"Hükümet sahip çıkarsa Musul'un birgün eskisinden daha güzel günlere kavuşacağına inanıyorum." diyen Said, şöyle konuştu:

14/21

"Belediye ve vatandaşlar, hep birlikte şehirde temizlik işlerini sürdürüyor. İnsanların psikolojisi eskisine göre daha iyi.

15/21

Musullular, özellikle devletin vereceği maddi destekle zararlarını giderirlerse kentimizin eski günlerine kavuşacağını ve hatta daha da iyi olacağını düşünüyorum.

16/21

İnsanların evleri bombalarla başlarına yıkıldı ölenler, yaralananlar, sakatlananlar oldu, o yüzden daha fazla yardımların gelmesi gerekiyor."

17/21

Savaş sırasında terör örgütü tarafından binalara yerleştirilmiş patlayıcı maddelerin olma riskine karşı, birçok bölgeye sivillerin girişine izin verilmiyor.

18/21

Ancak tüm bu tehlikelere rağmen, binaların enkazlarından topladıkları hurdalarla günlük nafakalarını çıkaran işçiler, gizlice bu bölgelere giriyor.

19/21

Dicle Nehri üzerinde bulunan beş köprünün savaş sırasında havaya uçurulması nedeniyle kentin iki yakası arasındaki ulaşım, halihazırda geçici olarak inşa edilen demir köprülerde tek yönlü olarak sağlanıyor.

20/21

Hükümet tarafından ek olarak yeni demir köprüler ise inşa edilmeye devam ediyor.

21/21