Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Musul'dan kaçış fotoğrafları

Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonu 10'uncu gününde devam ediyor.

1/13

Terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu köyler tek tek terörden temizleniyor.

2/13

DEAŞ'tan kurtarılan köylerdeki siviller de, güvenli bölgelere göç ediyor.

3/13

Siviller, yaşanan çatışmaların arasında kalsa da sonuç olarak güvenli bir bölgeye ulaşmayı amaçlıyor.

4/13

Öte yandan terör örgütü DEAŞ'ın iki buçuk yıldan uzun bir süredir elinde tuttuğu Musul kentine en çok yaklaşan güçler Peşmergeler oldu.

5/13

Kentin kuzeydoğusundaki Naweran ve doğusundaki Başika cephelerinden hareket geçen güçler, 23 Ekim tarihinde "Musul Vadisi" olarak tabir edilen bölgede bileşti. Söz konusu güçlerin birleştiği nokta ile Musul kent merkezi arasındaki mesafe sadece 9 kilometre.

6/13

Peşmerge güçlerinin ele geçirdiği noktada akşam saatlerinden itibaren, Musul kent merkezinin ışıklarını görebilmek mümkün.

7/13

DEAŞ, geri çekilmek zorunda kaldığı bölgelerdeki petrol kuyuları ve yoğun duman çıkaracak kimyasal maddeleri ateşe veriyor. Kayyara kasabasının merkezinde petrol kuyusundaki yangın 3 aydan uzun süredir devam ediyor.

8/13

Musul'un güneyindeki petrol yangını güvenlik güçlerinin ilerlemesini engellerken, DEAŞ hedeflerini vurmak isteyen uluslararası koalisyon güçlerinin görüş açısını da daraltıyor.

9/13

Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Musul'u kurtarma operasyonunun 10'uncu gününde kurtarılan çevre köylerden şu ana kadar 10 bine yakın sivilin evlerini terk edip, güvenli bölgelere göç ettiği ifade edildi.

10/13

Irak ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından geri alınan köylerdeki siviller, Birlemiş Milletler (BM) tarafından kurulan geçici çadır kamplarına sevk ediliyor.

11/13

BM, Peşmerge'nin hakimiyetindeki Hazır ve Şeyhan bölgelerinde iki çadır kamp, Irak ordusu kontrolündeki Kayyara kasabasında ise bir kamp kurdu.

12/13

Bunun yanında daha önce Musul'un güneyinden gelen iç göçmenler için ise Mahmur ilçesinde "Dibege Çadır Kampı" yer alıyor.

13/13