Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Mutfak'ta tasarruf nasıl olur

Mutfakta bozulan veya kullandığınız yiyecekler genellikle atılır. Bu, büyük bir israfa yol açmanın yanı sıra çevreyi de kirletir.

1/12

Bu uzman tavsiyeleri mutfaktaki çöpleri azaltmanın yeni yollarını bulmanıza yardım edecek.

2/12

Sebzeleri yeniden yetiştirin: Garip ama doğru. Taze soğanlar beyaz uçlarından yeniden çıkarlar. Bu soğanları bir bardak suyun içine yerleştirin ve biraz güneş ışığı almasını sağlayın. Sürekli taze soğanınız olması için birkaç günde bir yeşil uçlarını kırpın.

3/12

Süt paketini açtıktan sonra bozulmadan bitiremiyorsanız, ekşimesini beklemeyin. Bunun yerine birazını ayırıp süzme peynir yapın.

4/12

Kahve çekirdeklerini yeniden kullanın: Kullanılmış kahve çekirdekleri karıncaları evinizden uzak tutar. Ayrıca çekirdekler sayesinde kokulardan kurtulabilirsiniz, saksıdaki bitkilerinizi canlanmasına yardım edersiniz.

5/12

İlaç yerine meyve kabuklarını kullanın: Portakal kabukları oldukça kullanışlıdır. Portakal kabuğunu rendelediğinizde sivrisinek ve karıncalar gibi böcekler portakal kabuğuna yaklaşmaz. Ayrıca portakal kabukları küf kokusunu temizler. Portakal kabuklarını bunlar için kullanmak istemezseniz kek veya kurabiyeler pişirebilirsiniz.

6/12

Çürümüş meyveleri fırınlayın: Aşırı derecede olgunlaşmış, kararmış muzları atmak yerine onları bir tatlının içinde kullanıp fırınlayabilirsiniz.

7/12

Bayatlamış cipslerinizi atmayın: Bayatlamış cipslerinizi çöpe atmak zorunda değilsiniz. Bunları mikrodalga fırında yeniden tazeleyebilirsiniz. Cipslerinizi mikrodalgaya dayanıklı bir tabağa yerleştirin ve tam güçte 10 saniye fırınlayın.

8/12

İçeceğinizi lezzetlendirin: Sade gazoz çok fazla rağbet görmez. Ancak gazozdan biraz sabırla lezzetli bir içecek yapabilirsiniz. Buz kalıplarının içine biraz gazoz dökün ve her bir bölüme kürdan batırın ve donduktan sonra lezzetini deneyin.

9/12

Bayat ekmekleri atmayın: Bir gün önceden kalan, bayatlamış ekmeklerinizi çöpe atmayın. Onları küçük küçük doğrayın, baharatlarla soteleyin ve salatalarınız ya da çorbalarınız için kruton yapın.

10/12

Dolabınızda aylarca beklemiş pirincinizi atmadan önce tekrar düşünün. Bu pirinci ıslanmış elektronik cihazlarınızı kurutmak için kullanabilirsiniz. Islanmış bir cihazınızı 24 saat boyunca bir kase dolusu pirincin içinde bekletin.

11/12

Eskiyen süngerinizi çöpe atmak isteyebilirsiniz. Ancak mikrodalga fırında 2 dakika kalması üzerindeki mikropların yüzde 99’unun ölmesini sağlar, böylece süngeriniz yeni gibi olur. Ancak fırına koymadan önce ıslatmayı unutmayın.

12/12