Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Nadir türler gizli kamerada

Conservation International adlı kuruluşun Tropik Ekoloji Birimi, harekete duyarlı tuzak kameralar kullanarak ilk kez dünya genelinde bir tarama çalışması yaptı. Costa Rica'daki bu jaguar görüntüleri kaydedilen 105 ender türe bir örnek.(BBC Türkçe)

1/9

Uzmanlar Amerika, Asya ve Afrika kıtalarında koruma altındaki yedi bölgeye 420 kamera yerleştirdi. Bunlarla 52 bin görüntü toplandı. Dört yıl süren çalışma dünyanın en büyük 'tuzak kamera' taraması.

2/9

Kaydedilen türlerin en büyüğü Tanzanya'daki Udzungwa Dağları'nda yaşayan dört tonluk bu Afrika filiydi. Surinam'daki Linnaeus faresi ise 26 gramlık 'cüsse'siyle çalışmada yer alan en küçük tür oldu.

3/9

Uzmanlara göre ormanın genişliği ne kadar büyükse içinde yaşayan tür sayısı ve büyüklük çeşitliliği de artıyor. El değmemiş ormanlar Uganda'daki bu dağ gorilleri gibi iri memelilere ev sahipliği edebiliyor.

4/9

Koruma altındaki büyük alanlarda beslenme alışkanlıkları da çeşitleniyor. Etçil ve otçulların yanında Endonezya'da görüntülenen bu domuz kuyruklu makak maymunları gibi meyve tüketen türler de bulunuyor.

5/9

Soyu tükendiği sanılırken 2002'de kameraların tespit ettiği Lowe misk kedisi de bu çalışmada görüntülendi. Görüntüsü kediye benzese de kedi ailesine üye olmayan bu etçil hayvanlar hakkında pek az şey biliniyor.

6/9

Brezilya'da görüntülenen bu dev karıncayiyen gibi böcekle beslenen türlerin doğal yaşam alanlarının azalmasından diğer türlere göre daha olumsuz etkilendiği görüldü.

7/9

Uganda'da türleri tehlike altındaki bu şempanzelerle birlikte, yasadışı olarak onları avlayan insanlar da kameralarca görüntülendi. Avlanma, tarım, iklim değişimi gibi nedenlerle dünyadaki memelilerin dörtte biri tehlike altında.

8/9

Uzmanlara göre bu çalışma Güney Amerika'daki bu tapir gibi türlerin nasıl korunabileceğine ilişkin bilgiler sağladı. Tropik Ekolojik Araştırma ve İzleme Ağı (TEAM Network) şimdi çalışmalarını 17 alana genişletti.

9/9