Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

National Geographic 2011 Fotoğraf Yarışması

Büyük ödülü ve doğa kategorisi birinciliğini alan "Sıçrama" adlı bu fotoğraf, Endonezya'nın Riau Adaları'nda çekilmiş. Fotoğrafçı Shikhei Goh şöyle diyor: "Aslında başka böcekleri fotoğraflıyordum; bu yusufçuğun farkında bile değildim. Tam görüp de objektifimi yönelttiğim anda yağmur başladı. Işık harika olduğu için devam ettim. Sonucu görünce de havalara uçtum; umarım izleyenler de beğenir."

1/14

Japonya'nın Hokkaido adasında çektiği "Mavi Göl ve İlk Kar" adlı fotoğrafla mansiyon alan Kent Shiraishi şöyle diyor: "Yeraltından sıcak akarcalarla beslenen bu göl her gün renk değiştirir. İlkbahar, yaz, sonbaharda turistler akın eder. Ama kışın göl donduğu için gelen olmaz. Bu kare, yılın ilk karının göle düştüğü anı yakalıyor."

2/14

Mansiyon alan bir başka eser de "Gündoğan Denizanası." Bu kareyi İspanya'nın Murcia bölgesindeki Mar Menor'da çeken Angel Fitor "Bu denizanası, günün ilk ışıklarını yakalamak için suyun yüzeyine doğru yükseliyor. Güneşe, sembiyotik yaşam sürdürdüğü yosunların enerji üretebilmesi için ihtiyacı var." diyor.

3/14

"Panik" isimli bu fotoğraf da mansiyon almış. Marius Coetzee, kareyi çekiş öyküsünü şöyle anlatıyor: "Tanzanya'daki Serengeti Ulusal Parkı'nda bir fotoğraf safarisine rehberlik yapıyordum. Öğlendi; bir su birikintisine giden zebralar gördük. Suya giriyor, birkaç dakika sonra panikleyip kaçışıyor, sonra geri geliyorlardı."

4/14

Kenya'daki Masai Mara Milli Parkı'nda "Av" adlı bu kareyi çeken Stefano Pesarelli şöyle diyor: "Fotoğrafın, gerçekliğin biçimsel aktarımının da ötesinde bir sezgi işi olduğuna inanıyorum. Deklanşöre basmak, imajı yakalama sürecinin son ve pekçok açıdan en kolay parçası. Buradaki pan efekti, hatta efektin mükemmel olmaması, arka planın renk uyumu, gereksiz bilgilerin elenmiş olması ve leoparın kuyruğunun antilopun boynuzlarını yankılarcasına kalkması, izleyiciyi ava dahil ediyor."

5/14

Yarışmanın insanlar kategorisinde birincilik ödülü alan "Fjellman Ailesi" isimli bu fotoğraf, İzabelle Nordfjell'e ait. İsveç'in Lapland bölgesindeki Arjeplog'da çektiği kareyi fotoğrafçı şöyle betimliyor: "Tek bir atış ve ren geyiği ölür. Sami halkından olan Fjellman ailesinin karnı doyacak. Burada insanlar sonbaharın başlarında 1-2 ren geyiği vurarak soğuk kış ayları için stok yapar."

6/14

"Zombiler, Brisbane" isimli bu fotoğrafıyla mansiyon alan Avustralyalı fotoğrafçı Lisa Clarke şunları söylüyor: "Genç bir aile zombi kılığına girmiş. Her yıl Cadılar Bayramı civarında zombiler gibi giyinmiş bir grup insan kentin sokaklarında yürüyerek Avustralya Beyin Vakfı için para toplamaya çalışır."

7/14

İnsan dalında mansiyon alan bir başka eser de yine Avustralya'dan George Voulgaropoulos'un çektiği "Auburn Gururu." Fotoğrafçı "Auburn, Sidney'in batısındaki banliyölerden. Bu kare de pekçok göçmen ve mültecinin ilk durağı olan bu yerde, Avustralya'nın yeni kuşağını anlatmayı amaçlayan bir dizinin parçası." diyor.

8/14

"Yukardan, buradan" isimli bu kare de Amerikalı fotoğrafçı Helen Pearson'a mansiyon getirmiş. Pearson "G-Side rap ikilisi, Stephen 'ST 2 Lettaz' Harris ve David 'Yung Clova' Williams'dan oluşuyor. Ben bu fotoğrafı çekerken turnede, Manhattan'daki bir yangın merdiveninde bir gazeteciyle telefonda söyleşi yapıyorlardı. Bu kare şu anki bağımsız müzik piyasasının 'Kendin pişir, kendin ye' özelliğini anlatıyor." diyor.

9/14

Mekan kategorisinin birincisi olan bu fotoğrafın adı "Yeşil Bölgeye Doğru." Filipinler'de çekilen bu karenin sahibi George Tapan, eserini "Yağmurdan sonra Palawan Adaları'nın yeşil bölgesine doğan güzel gökkuşağı" diye betimliyor.

10/14

ayvanlı fotoğrafçı Hung-Hsiu Shih'e mekan dalında mansiyon getiren bu fotoğrafın adı "Kükürtlü Ateş Festivali." Fotoğrafçı "Yılda bir kez Formoza adasının balıkçıları kendilerine özgü kükürtlü ateşle avlanma ayinini genç kuşaklara öğretir." diyor.

11/14

Bir başka mansiyon sahibi, "Uçurtma Uçurmak." Brezilyalı fotoğrafçı Felipe Carvalho şöyle diyor: "Rio de Janeiro'daki Santa Marta gettosunda uçurtma mücadelesi. Uçurtmalar yıllarca uyuşturucu kaçakçılarına düşmanlarının geldiğini haber vermek için kullanıldı. Bu getto sürekli rakip kaçakçıların üstünlük savaşlarına sahne oluyordu. Birkaç yıl önce polis Santa Marta'yı işgal etti ve halkı kurtardı."

12/14

Amerikalı fotoğrafçı James Vernacotola, mansiyon alan "Yörüngeye Kanal" adlı eserini şöyle anlatıyor: "Uzay mekiği Endeavour STS-130 uzaya gitmek için doğuya doğru hareket ederken, yıldızlar ve ay batıya ilerliyor. Florida'daki Ponte Vedra kentinde bir kanala muhteşem bir akis yansıtıyorlar. 132 saniyelik bu pozlandırma, Kennedy Uzay Merkezi'nin 185 kilometre kuzeyinde çekildi."

13/14

"Siber Muson", Nepalli fotoğrafçı Anuar Patjane'ye de National Geographic dergisinin bu yılki fotoğraf yarışmasında mansiyon getirdi. Patjane eserini "Bhaktapur'da bardaktan boşanırcasına yapan muson yağmuru" diye anlatıyor.

14/14