Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

National Geographic'den en güzel kareler

Doğa ve yaşam sitelerine gelen bu müthiş manzaralar göz kamaştırdı.

1/40

Ziyaretçilerin çok beğendiği bu fotoğraflar internette elden ele dolaşıyor...

2/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

3/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

4/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

5/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

6/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

7/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

8/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

9/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

10/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

11/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

12/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

13/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

14/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

15/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

16/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

17/40

Doğa ve yaşama dair en güzel fotoğraflar...

18/40

Fotoğraf: Mihaela Jurca Romanya, Bucovina'da iki at sürüden ayrılmış, karla kaplı ormanın kıyısında birbirine şefkat gösteriyor. Yanlarından geçen köpek dikkatlerini dağıtmamış.

19/40

Fotoğraf: Mohammed Yousef Kenya, Masai Mara'da bir öküz başlı antilop, hareket halindeki sürünün içerisinden kafasını kaldırıp Yousef ile göz göze gelmiş. Her yıl 1,5 milyon öküz başlı antilop, Kenya ile Tanzanya'ya yayılan Serengeti ve Masai Mara'yı içeren bir göç döngüsü içine giriyor. İçinde bulunduğumuz Şubat ve Mart aylarında yaklaşık 500 bin öküz başlı antilop yavrusu dünyaya geliyor.

20/40

Fotoğraf: Michael Wilson, National Geographic Your Shot ABD, Arizona'daki Watson Gölü'nün etrafındaki dantel gibi işlenmiş kaya oluşumları, muson yağmurları altında ıslanıyor.

21/40

Fotoğraf: David Liittschwager Boynuzgagalardan Bucorvus leadbeateri'nin yakın çekim gözü. Omurgalı canlıların gözleri, kamera ilkesiyle çalışan aynı temel tasarımın farklı çeşitleri. Kornea ve lens, gelen fotonları retinada yer alan fotoreseptör hücrelerin üzerinde odaklıyor. Bu hücreler de fotonları, sinir üzerinden beyne gönderilen elektriksel sinyallere dönüştürüyor.

22/40

Fotoğraf: Wayne Wetherbee, National Geographic Your Shot Gözlerinden birini kaybetmiş bir leopar, Botsvana'daki Okavango Deltası'nda safariye çıkan Wetherbee ile göz göze gelmiş. Gözünü kaybetmesi anne leoparın avlanma yetisine zarar vermemiş: Fotoğraftan hemen önce avlanan leopar, avını bir ağacın dallarında kendisini bekleyen yavrusuna getirmiş.

23/40

Fotoğraf: Alexandre Manuel, National Geographic Your Shot Portekiz'in Faro kenti yakınlarındaki bir deltayı mesken tutan bir flamingo grubu kalkışa hazırlanıyor.

24/40

Fotoğraf: Eugene Kitsios, National Geographic Your Shot Yuva kurmaya hazırlanan bir denizpapağanı etraftan kuru saplar ve taze yapraklar topluyor. Denizpapağanları yuvalarının içini kaplamak için en çok kuştüyü, iplik, kağıt parçaları ve yosun gibi malzemelere değer veriyor.

25/40

Fotoğraf: Maciej Dakowicz, National Geographic Your Shot Endonezya'nın Cava adasındaki Kawah Ijen volkanına giden Dakowicz, bu kükürt madenine ulaşmak için inişli çıkışlı, yaklaşık üç saat süren bir yürüyüş yapmış. Fotoğrafını çektiği madenciler ise bu günlük bir mesele: Her gün yaklaşık 300 madenci volkanın tepesine uzanan üç kilometrelik bir tırmanış gerçekleştiriyor ve her seferinde 70 ila 90 kilogramlık kükürt parçaları taşıyor. Bu coğrafyada kükürte "Şeytan altını" adı veriliyor.

26/40

Sevgililer Günü'nüz kutlu olsun! [Fotoğraf: Jay Dickman]

27/40

Fotoğraf: Amr Nabil, AP Photo Mısırlı genç Ahmed Ayman, eşeğini bir sulama kanalının üzerinden atlarken görünce hayvanın kendine has bir yeteneği olduğunu fark etmiş. Eşeğini bu yönde eğiten Ayman, Kahire'nin 150 kilometre kuzeyindeki köyündeki halka gösteriler yapmaya başlamış.

28/40

Fotoğraf: Steve Morrison Moğolistan'da bir göçebe çoban, kolundaki eğitimli kartalıyla avlanıyor. Avda kullanılan bu kartallar inanılmaz derecede hızlı: Avına doğru satte 240 kilometreyi geçen bir hızla pike yapabiliyor.

29/40

Fotoğraf: Andy Skillen Güney Afrika, Phinda yakınlarında iki aslan yavrusu oynuyor. "Sürünün yetişkinleri yakınlarda pinekliyor ve akşam çökerken ne yapacaklarına karar vermeye çalışıyorlardı," diyor Skillen. Ancak oyun peşindeki yavruların kaybedecek zamanı yok gibi.

30/40

Bir kara kaşlı albatros, yavrusunu beslemeye hazırlanıyor. 3,5 metre ile dünyanın en geniş kanat açıklığına sahip kuşu olan albatrosların 60 yaşını aşkın bireyleri olduğu biliniyor

31/40

Fotoğraf: Attila Balogh Meraklı bir buzağı, çamurlu yolda kameraya poz vermiş. Çin’in Yunnan eyaletinde Haziran ayları yağmurlu geçiyor ve toprak yollar hayvanlar için birer çamur banyosuna dönüşüyor.

32/40

Fotoğrafta gördüğünüz kuşlardan soldaki, Wisdom adında, 64 yaşında bir albatros. Dünyanın bilinen en yaşlı yabanıl kuşu olan Wisdom, 64 yaşında tekrar anne olmaya hazırlanıyor. Wisdom'ın bu yaştaki anneliği etkileyici olsa da hayvanlar arasında olağanüstü bir durum değil.

33/40

Fotoğraf: Jacob Anderson Yeni Zelanda denizaslanlarının Auckland Adaları'ndaki ormanlara girmesi alışılmadık bir durum değil. İklim baskısı, hastalık ve balıkçılık kazaları gibi nedenlerden ötürü sayıları hızla azalan Yeni Zelanda denizaslanlarının soyu tükenme tehlikesi altında. İnsanlardan hiç çekinmemesiyle ünlü olan türün bu üyesiyse fotoğrafı çekilirken pek de rahatsız olmamış.

34/40

Fotoğraf: George Steinmetz Çin'de özerk bir bölge olan İç Moğolistan'ın Ejin Qi bölgesinde bir kadın ve çocuğu devasa bir pamuk yığınının içinde yürüyor. Bölgenin temel geçim kaynağı olan pamuk üretimi, aşırı üretimle verimsizleşen toprak ve su kaynaklarının kullanım şekli nedeniyle tehdit altında

35/40

Fotoğraf: Christoph Schaarschmidt Norveç'in Trollstigen bölgesindeki ünlü yolda ilerleyen tek bir araç, Schaarschmidt'in uzun pozlamasında izini bırakmış.

36/40

Fotoğraf: Shubhankar Basu Güney Hindistan'daki Poovar kumsalında balıkçılar, şafak vakti attıkları ağlarını topluyor. Civardaki köylerden 30 ila 50 erkek birlikte çalışıyor ve tutulan balıklar aralarında paylaşılıyor

37/40

Fas'ın Atlas Okyanusu kıyısındaki El Cedide kentinde birkaç çocuk, kentteki eski kaleyi saran ve denizle birleşen kanallarda oyun oynuyor. 1500'lerin başında Portekizliler tarafından ele geçirilen kent, Portekizlilerin 1769'daki gidişini takip eden süreçte yeniden inşa edildi ve Arapça "yeni" anlamına gelen El Cedide adını aldı. Kentin tarihi merkezi 2004 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alındı.

38/40

Fotoğraf: Félix Morlán González İngiltere'de erkek bir geyik ormanda, sabah pusunun içinde çiftleşme çağrısı yapıyor. Kızışma dönemindeyken erkek geyikler yemek yemeyi bırakıyor ve günlerini böğürerek ve diğer erkeklerle mücadele ederek geçiriyor.

39/40

Fotoğraf: Glenn Jacobs BAE'nin Şarika emirliğinde bir adam doğan güneşte namaz kılıyor. Hemen yanıbaşında Arap atı ise tüm güzelliğini sergiliyor.

40/40