Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

National Geographic'in 2022 yılı için belirlediği gezi rotaları

National Geographic, yeni yılda doğanın keyfini çıkarmak isteyenlere dünyanın dört bir yanından rotalar belirledi. İşte listede Türkiye'ye de yer veren dergideki birbirinden güzel destinasyonlar...

1/19

Rusya- Baykal Gölü Dünyanın en derin gölü olarak ün salan Baykal'ın zaman zaman deniz olduğunu savunanlar da oluyor. Aynı zamanda yaklaşık 25-30 milyonluk yaşıyla dünyanın bilinen en eski gölü olarak biliniyor. Yüksek dağların ardında, yemyeşil ağaçlarla çevrili eşsiz güzelliği ve yüzlerce nehri besleyen uçsuz bucaksız sınırlarıyla Sibirya'nın incisi olarak biliniyor.

2/19

Namibya Çölü- Güney Afrika 20. yüzyılın ikinci yarısında askeri aktivitelere tanıklık eden meşhur çöl, ulaşılması zor ve özel bir yer olarak biliniyor. Safari deneyimini bir üst seviyeye çıkaran çölde, geniş fil sürülerini, timsahları ve tüm antilop türlerini canlı olarak görmek mümkün.

3/19

Avustralya- Victoria 2019-2020 yıllarında yaşanan ve söndürülmesi zor olan yangının ardından doğanın kendini toparlamasıyla umut veren Victoria, eşsiz doğa manzarası ile ziyaretçileri kendisine çekmeyi başarıyor.

4/19

Orta Amerika- Belize Bir Karayip ülkesi olan Belize, dünya üzerinde en büyük yağmur ormanlarına sahip olmasıyla ün salıyor. Öte yandan tropikal vahşi yaşamıyla da biliniyor.

5/19

ABD- Kuzey Minnesota Bölgenin en meşhur bilinen özelliği gündüz bol güneş akşam ise bol yıldızın aydınlatması.

6/19

Kolorada- Arapahoe Basin Alp kayak alanının bulunduğu bölge, tırmanmayı sevenlerin ilk tercih ettiği olma özelliği taşıyor. Merkezinde Rocky Dağları ile tırmanış sporu için elverişli imkanlar sunuluyor.

7/19

Palau- Okyanus'un batısında bir ala ülkesi olan Palau, köpekbalıklarıyla ün salıyor. Turistik özelliğini kaybetmemek için devamlı yenilikler yapılan bölge, sualtındaki zenginliğiyle biliniyor.

8/19

Fransa- Sen Nehri Paris'i boydan boya ikiye bölen 776 kilometre uzunluğundaki nehir, Fransa'nın en büyük 2'nci nehri ve en önemli su yolu olarak biliniyor. Öte yandan renkli sokak sanatı ile de ön plana çıkan bölgede bisiklet sürmek eşsiz bir keyif veriyor.

9/19

Kanada- New Brunswick Tarih ve kültürel alanda oldukça zengin olan bölge, Nepisiguit Şelalesi yanında yer alan kaplumbağa şeklindeki taşla tanınıyor. Efsaneye göre kaplumbağa sudan çıktığında dünyanın sonu gelecek.

10/19

Orta Amerika- Kosta Rika İspanyolcada 'zengin sahil' anlamına gelen Kosta Rika, sahil köy ve kasabalarıyla isminin hakkını veriyor. Doğal alanlarını uzun yıllar korumayı başarmış, huzur veren rotaların arasında yer alıyor.

11/19

Ekvador- Yasuni Milli Parkı Yağmur ormanı olarak bilinen parkın önceliği ormanları tahrip etmeye çalışanlarla savaşmak. Biyo-çeşitlilik bakımından zengin olan Yasuni, olağanüstü bitki ve hayvanlara ev sahipliği yapıyor. 600'e yakın çeşitte renkli kuşlarıyla da ün salıyor. 

12/19

Mozambik- Chimanimanı Ulusak Koruma Alanı Ormanları, savanları ve dağlık çayırları bünyesinde barındıran bölge, turistik aktiviteler için birçok çeşitlilik sunuyor.

13/19

Almanya- Ruhr Bölgesi Bölgede yer alan ve çelik sanatının başyapıtlarından olan yollarıyla doğa ve endüstriyel kültürün bir örneği olarak ün salıyor. Yeşil alanın bol olmasıyla da birçok ziyaretçiyi kendisine hayran bırakıyor.

14/19

Polonya- Lodz Nüfus bakımından Polonya'nın en büyük üçüncü şehri olarak tanınan Lodz, yeşil şehir olarak anılıyor. Şehirde sanattan gıda zenginliğine kadar birçok etkinlikten faydalanmak mümkün.

15/19

Çin- Jingmei Dağı Çin'in en eski kültürel yerlerinden biri olan dağ, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinin de en yeni üyelerinden biri oldu. Çay ağaçları sayesinde muhteşem bir çaya sahip olmasıyla biliniyor.

16/19

Türkiye- Likya Türkiye'nin en güzel yürüyüş rotası olarak ün salan Likya, Yörük kültürünü ve antik yapılarıyla biliniyor. 540 kilometrelik yolu ile ziyaretçilerine tarih ve doğa dolu bir atmosfer sunuyor.

17/19

İtalya- Procida Ada şehri olan Procida, kültürün önemini taşıyan şehirlerin arasında yer alıyor.

18/19

İspanya- Gırnata Endülüs Emevileri'nden kalan El Hamra Sarayı ile ünlü olan şehir, İspanya'nın resmedilmeye değer bölgeleri arasında yer alıyor.

19/19