Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Nijer Saadi Kaddafi'yi Libya'ya teslim etti

Nijer, Muammer Kaddafi'nin oğlu Saadi'yi Libya'ya iade etti.

1/10

Libya'nın Interpol aracığılıyla hakkında tutuklama emri çıkardığı Saadi Kaddafi'nin şu an Trablus'ta gözaltında tutulduğu belirtiliyor.

2/10

2011'deki olaylar sonucunda Muammer Kaddafi'yi deviren eski isyancıların kurduğu Trablus Devrimci Tugayı'nın yayınladığı görüntülerde, Saadi Kaddafi'nin saç ve sakalının tıraş edildiği görüldü.

3/10

Saadi Kaddafi yaklaşık 2.5 yıldır, Sahra Çölü'nü aşarak ulaştığı Nijer'in başkenti

4/10

Niamey'deki bir devlet konukevinde kalıyordu.Libya hükümeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Saadi, Libya'ya ulaşmıştır ve şu an bir polis merkezinde bulunmaktadır" denildi.

5/10

Açıklamada, Saidi'ye "mahkumlara ilişkin uluslararası adalet normlarına göre muamelede bulunulacağı" dile getirilirken, Nijer hükümetine de Saadi'nin ülkeye getirilmesi için sunduğu yardımlardan ötürü teşekkür edildi.

6/10

Devrimden önce Libya Futbol Federasyonu Başkanlığı yapan Saadi Kaddafi, bir dönem İtalya birinci liginde de forma giymişti.

7/10

Saadi, Eylül 2011'de, babası Kaddafi devrilmeden kısa bir önce Nijer'e sığınmıştı. Nijer hükümeti ise devrimden sonra kurulan Libya yönetiminin çağrılarına rağmen "insani sebeplerden" ötürü Saadi'ye iltica hakkı tanıdığını ve onu ülkesine teslim etmeyeceğini bildirmişti. Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) de Libya'nın talebi üzerine, Saadi hakkında "Kırmızı Bülten" çıkarmıştı.

8/10

Kaddafi'nin oğullarından Hamis, Seyfülarab ve Mutassım; 2011'deki devrim sırasında öldürüldü. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından aranan Seyfülislam, halen Libya'da gözaltında.

9/10

Libya Olimpiyat Komitesi eski Başkanı Muhammed ve Avrupa'daki tatil skandallarıyla manşetlere taşınan Hannibal ile Ayşe Kaddafi'nin ise Cezayir'de olduğu düşünülüyor.

10/10