Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Olta iğnesi yutan caretta caretta öldü

Fotoğraflar: DHA

Bodrum'da, olta iğnesi yuttuğu belirlenen ve bitkin halde karaya vuran caretta caretta, çevredekilerin çabalarına rağmen kurtarılamadı.

1/10

Bugün sabah saatlerinde, Turgutreis Mahallesi'ndeki Günbatımı Plajı'nda yürüyüş yapan evli, 3 çocuk babası Faruk Kiseli, suda bir caretta caretta olduğunu fark etti.

2/10

Bir süre sonra karaya vuran 60 santimetre boyunda, 45 kilogram ağırlığındaki caretta carettanın misina yuttuğunu fark eden Kiseli, kendi imkânları ile kaplumbağayı kurtarmak istedi.

3/10

Ancak, Faruk Kiseli, tüm çabalarına rağmen deniz kaplumbağasının yuttuğu 6 santimetrelik olta iğnesini çıkaramadı. Caretta caretta, kısa bir süre sonra öldü.

4/10

Kiseli'nin durumu bildirmesi üzerine gelen Bodrum Belediyesi Zabıta ekipleri caretta carettanın ölümüyle ilgili tutanak tuttu.

5/10

Ardından Bodrum Belediye Temizlik İşçileri Müdürlüğü ekipleri, kaplumbağa ölüsünü gömmek üzere plajdan alıp, götürdü.

6/10

Caretta carettanın bitkin halde güçlükle karaya kadar gelebildiğini belirten Faruk Kiseli, "Olta yutmuştu.

7/10

Ağzındaki silikon misina 200- 250 kiloluk bir balığı rahatlıkla çekebilecek güçte. Caretta carettanın bunu dişleriyle kesip, kopartabilmesi güç. Büyük ihtimalle tekneyle balık avlayanlardan birinin oltasına takılmış.

8/10

O kişi de oltayı kesip, zavallı hayvanı kaderine terk etmiş. Belki tekneye alıp karaya getirse, gerekli müdahale yapılıp, kurtarılabilirdi.

9/10

Karaya vurduğunda çok bitkin haldeydi ve yardım çabalarımıza rağmen çok kısa bir süre sonra telef oldu. Bu tam bir vicdansızlık" dedi.

10/10