Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyada çeşitli ülkelerin aldığı koronavirüs tedbirleri

Tüm dünyayı saran koronavirüse karşı her ülke farklı bir biçimde tedbir alıyor. Kimi ülkeler tam kapanmaya giderken, kimi ülkelerdeyse kurallar oldukça esnek tutuluyor.

1/30

Türkiye’de de geçtiğimiz gün yapılan Bakanlar Kurulu’nun ardından yeni kararlar alındı. Yeni alınan kararlarla, vaka sayılarında Avrupa ülkelerindeki düşüşe yaklaşabilmek adına kısıtlamaların sıklaştırıldığı belirtildi.

2/30

Yeni tedbirlere göre Türkiye, 29 Nisan ile 17 Mayıs arasında tam kapanmaya gidecek.

3/30

İstisna kuruluşların dışında çalışanlar için geçerli olacak olan tam kapanmayla birlikte şehirlerarası ulaşım izne tabi tutulacak. Toplu taşıma araçlarında yüzde 50 kapasite sağlanacak.

4/30

Tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilirken, zincir marketler Pazar günleri dışında açık olacak.

5/30

Durum Türkiye’de böyleyken, dünyanın önemli merkezlerinden olan bazı ülkelerdeyse şu şekilde:

6/30

İSPANYA - 25 Ekim tarihinden bu yana olağanüstü hal uygulanmaya devam eden İspanya’da da tedbirler mümkün olduğu kadar sıkı tutulmaya çalışılıyor. Ülkede gece sokağa çıkma yasağı, salgının yoğun görüldüğü yerlerde bölgesel karantina, ev misafirliği yasağı ve özerk yönetimler arası serbest dolaşım kısıtlamaları devam ediyor.

7/30

JAPONYA - Nüfusunun da etkisiyle oldukça yüksek vaka oranına sahip olan Japonya’da başkent Tokyo ile Osaka, Hyogo ve Kyoto'da 25 Nisan Pazar gecesi OHAL kuralları uygulanmaya başlandı.

8/30

11 Mayıs’a kadar devam edecek olan OHAL’de spor, kültür gibi kalabalık etkinlikler yasaklanacak. Toplu ulaşım hizmetleri erken sonlandırılacak.

9/30

Alışveriş merkezlerinden, günlük ihtiyaçların satışa çıkarıldığı zemin katları haricinde, işletmelerini durdurmaları talep edilecek.

10/30

HİNDİSTAN - Dünyada en çok vaka oranının olduğu Hindistan’da günde 70 bin vakanın saptandığı günler yaşanıyor. Ülkede 1 milyon 929 bin 305 kişinin tedavisi sürerken, yeni tedbirler de alınıyor.

11/30

Hindistan’daki yetkililer, 24 Mart’ta başlatılan sokağa çıkma yasağını ülke genelinde uzatarak 31 Mayıs’a kadar erteledi.

12/30

ABD - Günde 3 milyona yakın insanın aşılandığı ABD’de son dönemlerde maske zorunluluğu birçok eyalette kaldırıldı.

13/30

Ülkede Teksas eyaletinin aldığı maske takma zorunluluğunun kaldırılması kararına 23 eyalet daha eklendi.

14/30

Eyaletler arasında, Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, Florida, Georgia, Idaho, Indiana, Iowa, Kansas, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, North Dakota, Oklahoma, South Carolina, South Dakota, Tennessee, Teksas, Utah, Wisconsin ve Wyoming yer aldı.

15/30

HOLLANDA - 23 Ocak’tan 28 Nisan’a kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Hollanda’da 15 Aralık’tan bu yana sıkı tedbirler uygulanıyordu. 28 Nisan günü yapılacak yeni görüşmeler ile tedbirlerin esnetilmesi gündeme geldi.

16/30

Yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranına göre yapılacak olan esnemede 11 Mayıs'ta başlaması planlanan ikinci aşamayla negatif test ibraz edenler müze, hayvanat bahçesi ve stadyumlara alınabilecek.

17/30

25 Mayıs'ta başlaması planlanan üçünü aşamada kafe ve restoranların açılması öngörülüyor. 16 Haziran'da başlayacak dördüncü aşamada daha fazla toplu etkinliklere izin verileceği belirtilirken, 1 Temmuz itibarıyla tüm yetişkinlerin en az ilk doz aşılarının yapılacağı beşinci aşamaya geçileceği aktarıldı.

18/30

Ramazan ayına da girilmesiyle birlikte Suudi Arabistan yeni tedbirler aldı. Bu tedbirler kapsamında özellikle Mekke’de tüm cami ve mescitlerde iftar ve sahur yenilmesinin yanı sıra itikafa girilmesi yasaklandı.

19/30

İTALYA - Tedbirlerin gevşetildiği ülkelerden olan İtalya’da da sarı renkteki az riskli bölgelerde restoran, bar-kafe gibi işletmeler açık havada servis yapmaya başlarken, sinema ve tiyatrolar sınırlı kapasiteyle yeniden açıldı.

20/30

Yüz yüze eğitime de geçilmesine yönelik çalışma başlatılan sarı renkli bölgelerde restoranlar, akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı başlayana kadar açık kalacak.

21/30

22.00 ile 05.00 arası sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan ülkede 6 haftadır sıkı tedbirler uygulanıyor.

22/30

FRANSA - Ülke genelinde 19.00 ile 06.00 sokağa çıkma kısıtlaması uygulanırken insanlar, evlerinin sadece 10 kilometre civarında dolaşabiliyor. 5 Nisan'dan beri şehirlerarası seyahatlere yasaklama getirilen Fransa’da temel ihtiyaç ürünleri satan mağazalar dışındaki tüm dükkanlar kapalı tutuluyor.

23/30

5 Nisan’dan bu yana kreş ve anaokullarının da kapalı olduğu ülkede, uzaktan eğitim 3 Mayıs’a kadar sürecek.

24/30

İNGİLTERE - 12 Nisan’dani itibaren koronavirüs tedbirlerinin gevşetildiği İngiltere’de bazı publar gece yarısı, yasak kalkar kalkmaz kapılarını açmıştı.

25/30

Güzellik salonları, spor salonları, hayvanat bahçeleri gibi toplu faaliyet alanlarının tekrar hizmet vermeye başladığı ülkede, aynı evde yaşayanlar beraber tatile çıkabilecek.

26/30

Aynı zamanda düğünlere en fazla 15, cenazelere de 30 kişinin katılmasına izin verilirken, çocuklar da kapalı mekanlarda düzenlenen aktivitelere katılabilecek.

27/30

İskoçya'da çocuklar okulda eğitime geri dönecek; Galler'de de öğrenciler yüz yüze eğitime devam edecek ve mağazalar açılacak.

28/30

ALMANYA - Vaka sayılarıyla başı dertte olan Almanya da koronavirüs tedbirlerinde sıklaştırmaya giden ülkelerden… 21.00 ile 09.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan ülkede vaka oranlarına göre cenazelere, mağaza, eğlence ve kültür kurumu ile restoranlara kapalı olma şartı getirildi.

29/30

Ülkede turizm amaçlı konaklamalar bölgedeki vaka oranlarına göre yasaklanırken, kuaför salonlarına ise maske takma şartıyla gidilebiliyor. Okullarda öğrencilere haftada iki kez korona testi yapılacak.

30/30