Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Oruç tutmayı kolaylaştıran besinler

Oruç süresince uzun saatler aç kalan vücut her zamankinden daha fazla mineral ve vitamin ihtiyacı duyar. Bu nedenle özellikle sahur öğününün atlanmaması büyük önem taşır. Sahuru bir kahvaltı öğünü olarak düşünmek gerekir. Orucunuzu su ve hurma veya zeytinle açıp, başlangıç için çorba tercih edin. Uzun süreli açlıktan sonra sıvı hacmi yüksek ve sindirimi kolay olan çorbalar, sindirim sorunları yaşamanızı önleyecektir.

1/14

Oruç açıp, çorba tükettikten sonra bir süre yemeğe ara verin. Unutmayın tokluk hissinin oluşması, sizin yemek yeme hızınızdan daha yavaştır.

2/14

Ardından ya etli sebze ya da az yağlı bir sebze ve yağsız pişmiş bir et yemeği ile devam edin.

3/14

Her yemeğinizde yoğurt veya ayran bulundurun. Daha uzun süre tok kalmanızı kolaylaştırır.

4/14

Unutmayın, pide, pilav, makarna, börek gibi besinler aynı gruptandır. Sadece birini veya 2 çeşidi daha az miktarda yiyerek tüketin.

5/14

İftardan sonra hemen değil 2 saat sonra bir ara öğün yapın. Meyve veya sütlü tatlı tüketmek için en uygun zaman bu ara öğün.

6/14

Sütlü tatlılar, dondurmalar veya meyveli tatlılar, tatlı seçimiz için en düşük kalorilisi. Ancak eğer kilo almak istemiyorsanız her gün değil, haftada 2 defa tüketin.

7/14

Mutlaka sahura kalkın. Sahuru ihmal etmeyin.

8/14

İftar ve sahurda mutlaka yağsız söğüş salatalar tüketin.

9/14

Tatlı tüketimini kuru meyveler ile geçiştirin.

10/14

İftar ve sahur arasında bol su için...

11/14

Su içmeyi iftarla sahur arasına dağıtın. Özellikle iftarda 2 bardaktan fazla su içmeyin. Aksi takdirde sindirim problemleri yaşarsınız

12/14

Çay, kahve gibi içecekleri fazla tüketmek kansızlık, uykusuzluk gibi problemlere yol açar. Yemekten yaklaşık 40 dakika sonrasında tüketin.

13/14

İftardan iki saat sonra hafif bir yürüyüş yapın.

14/14