Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Perge Antik Tiyatrosu'nda restore çalışmaları başlıyor

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, 7 bin kişilik Perge Antik Tiyatrosu'nun restorasyonu kapsamında, proje çalışmalarına yakın zamanda başlanacağını söyledi.

1/12

Karabayram, Antalya'nın Aksu ilçesinde bulunan antik kentteki tiyatroda yaptığı açıklamada, Perge Antik Kenti'nde 1980'li yıllarda Prof. Dr. Jale İnan başkanlığında kazı çalışmaları başlatıldığını, bulunan tarihi eserlerin korumaya alındığını söyledi.

2/12

2018'in "Perge Yılı" ilan edildiğini aktaran Karabayram, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un Antalya'yı, Perge Antik Kenti'ni ziyaretlerinde antik tiyatronun gündeme geldiğini dile getirdi.

3/12

Antik tiyatronun kendi öz malzemelerinin yerinde olduğuna dikkati çeken Karabayram, şunları kaydetti:

4/12

"Sayın Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt'un ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatları doğrultusunda, bu hafta ödenek sorunu çözüldü.

5/12

Perge Antik Tiyatrosu'nun proje çalışmalarına başlanıyor.

6/12

Bu çok ciddi bir gelişme çünkü burası bugüne kadar ele alınmamıştı.

7/12

Daha önce Perge Tiyatrosu, belli güvenlik gerekçeleriyle turizme de kapalıydı.

8/12

Yapılan ön değerlendirme ve çalışmalarla belli güvenlik koridoru, şeridi çekilerek şu anda Perge'yi yerli ve yabancı turistlerimiz ziyaret edebilmektedirler.

9/12

Antalya için de önemli bir yer olan Perge Tiyatrosu'nun uygulama faaliyetlerinin de projelerin bitmesinin akabinde önümüzdeki yıllarda başlaması planlanıyor.

10/12

Çalışmaların tamamlanmasıyla Perge, o ihtişamlı görünümüne kavuşacak."

11/12