Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Pişmanlık duymadan yaşamanın 10 yolu

Fareler ve İnsanlar adlı kitabın en hüzünlü repliği şudur: ‘Belki de olabilirdim’... Geçmişinizi, yaşınızı unutun. Bugünü hayatınızın ilk günü kabul edin. Artık hayatınızda üzüntülere ve pişmanlıklara yer olmayacak. Nasıl mı? İşte 10 yolu...

1/11

Siz SİZ olmaya devam ettiğiniz müddetçe, ne kadar fırsat kaçırdığınız, ne kadar hata yaptığınız ya da ne kadar yoldan döndüğünüz fark etmez. Önemli olan sizin kendi doğrularınızı yaşamanız.

2/11

‘Ne kadar da çabuk geçti!’ demeden önce yaşadığınız anın kıymetini bilin. Ne istediğinizin farkına varın. Gerekirse risk alın. Sevin, gülün, ağlayın ve affedin. Hayat tahmininizden çok daha kısa. Vakit geçmeden hayatta yapmak istediklerinize başlayın. Mutluluk ve başarı bekleyene değil, harekete geçene gelir.

3/11

Korkularına ve başkalarının sözlerine yenilip, hayallerinin peşinden gitmeyen çok sayıda yetenekli genç var. Akıntıya doğru değil, akıntıya karşı yüzün. Sizi ileri götüren, hedefinize ulaştıran yolda korkmadan ilerleyin. Kendi geleceğinizi başkalarının eline teslim etmeyin.

4/11

Sonsuza kadar bir amatör olarak kalamazsınız. Hayat kısa. Yuvanızda kalmanız uçmanızdan daha zararlıysa, o zaman bu riski alın ve kanatlarınızı açıp uçun! Sahip olduğunuz potansiyelin farkına varmadan yaşlanmayın.

5/11

Fikirler güçtür; hem oluşturur, hem de yıkar. Geçmişinize şöyle bir baktığınızda, yaptığınız tüm seçimlerin aslında fikirlerinizden doğduğunu göreceksiniz. Öyleyse bir noktada takılıp kalmamayı öğrenin. At gözlüklerinizden kurtulun ve ‘doğru’ kavramınızı tekrar sorgulayın.

6/11

Yapacağınız bir iş sizi zorlamıyorsa, bir adım ileri de götürmüyor demektir. Bu yüzden önünüzdeki planlar ne kadar büyük ya da zor görünürse görünsün, tek yapmanız gereken ilk adımı atıp başlamak. İlerlediğinizi gördükçe başaracağınıza inanacaksınız.

7/11

Olumsuzluk ve olumluluk hayatınızı değiştirecek iki alışkanlık. Kendiniz hakkında ne kadar olumlu düşünürseniz, gelişmenize o kadar inanırsınız. Elinizdekilerin ve yapabildiklerinizin önemsiz olduğu düşüncesine asla kapılmayın. Sadece doğru zamanı bekleyin ve olumlu kalın. Unutmayın ki beklediğiniz o fırsatlar karamsarlığınızın gölgesinde siz farkına varmadan geçip gidebilir.

8/11

Hayatın aslında yaptığımız anlık seçimlerden meydana geldiğinin ve mutluluğu böyle elde ettiğimizin farkına varın. Yaşadığımız çok sayıda olayın ya da sorunun arasında hayat güzellikleriyle de akıp gidiyor. Hem de zamanı saymadan. Onu saniyeler arasında siz yakalayın. Arada kulaklarınızı hayatın karmaşasına kapayıp suyun sesini dinleyin, kuşların uçuşunu izleyin. Aslında sadece nefes almak bile bir mucize.

9/11

Ne yaparsanız yapın, günün birinde sevdiklerinizi kaybedeceksiniz. Onlarla ne kadar birlikte zaman geçirirseniz geçirin, size asla yetmeyecek. Vakti geçmeden, onları kaybetmeden sevginizi gösterin.

10/11

Hayattaki her ‘hoşça kal’ aslında bir hediyedir. İnsanlar ya da fırsatlar size kapılarını kapadığında, onlar için ağıt yakmanın manası yok. Demek ki hayatınızın geri kalanında bu insanlara ya da fırsatlara yer yok. ‘Hoşça kal’ demekten korkmayın, çünkü her vedanın ardından çok daha güzel bir ‘merhaba’ gelecektir.

11/11