Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Plaklar hala yaşıyor

Plaklar hala yaşıyor 1980'lerde plak satışları dibe vurunca Çek yapım şirketi GZ Media, artık işe yaramayacağını düşündüğü LP (uzunçalar) baskı makinelerini ne yapacağını bilemedi. Şirket sahipleri bu konu üzerinde kafa yorup sonunda makineleri elden çıkarmak yerine arka bahçedeki bir depoya kaldırmaya karar verdi. Bu, o yıllarda aldıkları belki de en akılcı karardı.

1/13

10 yıl sonra başlayan yeni bir hareketlenmeyle nostaljiden yana olanlar ve plak kolleksiyonerleri ortaya çıktı, böylece GZ Media da depodaki makinelerin tozunu silip tekrar plak basmaya başladı.

2/13

2012’de 7 milyon plak üreten, bu yıl ise 10 milyon plak basılmasını beklediklerini söyleyen GZ Media, Universal Music Group , Sony Music gibi piyasanın dev isimlerine üretim yapıyor

3/13

1948’te ‘Gramofonove Zavody Lodenice’ adıyla kurulan firma ilk plağını 1951’de üretmiş. 1990’ların başında yılda ancak 200 bin plak basabilen şirket, komunist rejimin ortadan kalkmasıyla yabancı bir yatırım şirketi ile güçlerini birleştirmiş.

4/13

Geçtiğimiz yıl Paul McCartney’nin de onayıyla Beatles grubu için özel bir plak kutusu üreten firma, şu sıralar ise The Who grubu için benzer bir proje üzerinde çalışıyor.

5/13

Plakların artık sadece DJ’ler ve kolleksiyonerler değil, gençler tarafından da tercih edildiği söyleniyor. Kimilerine göre plakların yükselişe geçmesi, dijital müziğe karşı önlenemez bir tepkinin sonucu.

6/13

Çünkü dijital müziğin işin ‘sanat’ kısmına fazla yer bırakmaması ve insanların alıştığı ‘dokunma hissi’ni vermemesi dinleyicileri plak almaya yöneltiyor. Bir de genellikle tartışma konusu olan, ‘ses kalitesindeki fark’ konusu var tabi...

7/13

8/13

9/13

10/13

11/13

12/13