Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Rejim uçakları Dera'ya bomba oldu yağdı

Suriyeliler rejim ve Rusların zulmü altına yıllardır hayatta kalma mücadelesi veriyor. Esad'ın koltuk sevdası ile binlerce kişi hayatını kaybederken, yıllar geçtikte azalması gereken şiddet, her gün daha da farklı bir boyuta taşınıyor.

1/10

Belki yaşlı bir adam ya da kadın belki de hayatının baharında orta yaşlı bir insan belki de bir çocuk. Her gün Esad veya Rus uçaklarınca bombalanan Halep'in güneyindeki Dera şehrinde güne her zaman olduğu gibi erken başladı. Aslında bomba seslerinden dolayı çok fazla uyuyamıyordu.

2/10

Savaş uçaklarının sortilerinden biri sırasında bombardımandan kaçarken şarapnel parçası isabet etmiş; bir bacağını kaybetmişti. Bu defa kendisinin evi Rus uçaklarının direkt hedefi oldu.

3/10

Bombardıman sonrasında bölgede arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. İlk müdahale beyaz baretliler gelmeden halkın kendisi tarafından yapılırken, enkaz altından cesetler kurtarılmaya çalışıldı.

4/10

Moloz yığınları arasında can veren bedenler teker teker çıkartılırken, o protez bacak geldi gözler önüne. Belki de savaşın sembolü haline gelecek bir fotoğraftı.

5/10

Önce rejim saldırıları ile bacağını kaybeden bir kişi, sonrasında ise Rus saldırılarıyla canını kaybetti. Geriye ise bu protez bacak kaldı.

6/10

Protez bacaktan daha da vahim bir tablo vardı etrafta. Cesetler, yığınla cansız bedenler. Molozların arasından tek tek çıkartılan o vücutlar, bez parçalarının üzerinde, elden ele taşınarak hastanelere, morglara götürüldü.

7/10

Hayatta kalanlar şanslıydı, ancak artık kimisi sevdiklerini kaybetmiş, kimisi öksüz, yetim kalmıştı.

8/10

Birilerinin öldüğü, birilerinin de hayatta kaldığı bu coğrafyada gözyaşları gidenin arkasından akıtılırken, öfke dolu dillerden akan dualar ise zulmü, suçsuz sivillere yaşatanlara gitti.

9/10

Enkaz altında bulunan bu protez bacak da özellikle Dera'da yaşanan savaşın acı tablosunu ortaya koyan en çarpıcı kanıt oldu.

10/10