Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Reuters yılın fotoğrafları

Reuters Haber Ajansı, bir habercilik geleneği olan yılın en iyi fotoğraflarını seçti. Bu yıl seçilen fotoğraflara damgasını Arakanlılar vurdu. Cox Bazar'da çekilen bu görüntü 4 yaşındaki bir Arakanlı mülteciyi gösteriyor.

1/100

21 Ağustos tarihinde gerçekleşen güneş tutulması özellikle ABD'deki astronomi meraklıları muhteşem bir fırsat oldu. Bu kare de Alaska Havayollarına ait bir uçaktan çekilerek ölümsüzleştirildi.

2/100

Arakanlı mültecilerin dramı bu seneki Reuters'ın enleri fotoğraflarına da yansıdı. Çok sayıda karenin en iyi fotoğraflar olarak değerlendirildiği Arakan zulmü, bu fotoğrafta da açıklıkla anlatılıyor. Bangladeş'e ulaşmayı başaran bir kadın, ölen oğluna ağlıyor.

3/100

Bu karede de Naf nehrini geçmeye çalışan mülteciler görüntülenmiş. Nehirden çıkmak için onlarca kişinin yardım ettiği bu kadın Bangladeş sınırına geçerek hayatını kurtarmaya çalışıyor.

4/100

Bangladeş'e bağlı Cox Bazar mülteci kampı çok sayıda Arakanlı'ya ev sahipliği ediyor. Çeşitli ihtiyaçları bulunan mülteciler açlık, gibi zor şartlar ile mücadele ediyor. Annesinin sırtındaki bu çocuğun fotoğraflandığı kare, o yoksulluğu en iyi anlatan kare olarak kayıtlara geçti.

5/100

Ve Katalonya. Bu yıla damgasını vuran Katalonya meselesi Avrupa başta olmak üzere hemen hemen tüm dünyayı etkisi altına aldı. Yapılması yasaklanan referandumdan tutun da açıklanamayan sonuçlara ve bir türlü ilan edilemeyen bağımsızlığa kadar zorlu bir süreçti. Bu kare de seçimlerden sonra Barselona meydanında, Katalonya'nın eski lideri Puigdemont'un bağımsızlığı ertelemesi kararında verilen tepki görülüyor.

6/100

Barselona'da çekilen bu karede referandum esnasında polislerin uyguladığı şiddet ve orantısız güç, gözler önüne seriliyor.

7/100

Bermuda yakınlarında kaydedilen bu fotoğraf da Dünya yelkenli şampiyonası J tipi yelkenlilerin yarışında kaydedildi.

8/100

ABD için en can alıcı konulardan biri polis şiddeti ve siyahilere yönelik tutum. Kısa süre içerisinde çok sayıda siyahinin polisler tarafından infaz edercesine öldürülmesini protesto eden bu kadın New York'da bulunan "Black Lives Matter" protestosu gerçekleştiriyor.

9/100

Brezilya'da öldürülen bir kişinin cesedi adli tıp ekiplerince incelenirken kaydedildi.

10/100

Yine Brezilya'da ormanların kaçak bir şekilde hukuksuzca tahrip edilip kesilerek satılmasına karşı operasyon başlatıldı. Brezilya polisi operasyon kapsamında ele geçirdiği kesilmiş kütükleri yakarak kullanılamaz hale getirdi.

11/100

Çin'de bulunan bir domuz fabrikasında, domuzlara günlük olarak fiziksel egzersizler uygulanıyor. O uygulamaların biri de böyle fotoğraflandı.

12/100

Ünlü manken Elsa Hosk bir film galasında verdiği poz yılın en çok konuşulan fotoğraflarından oldu. Bu poz Reuters'a göre yılın en iyilerinden biri olarak değerlendirildi.

13/100

Irak'da DEAŞ nedeniyle binlerce kişi evsiz kaldı. O evsiz kalanlardan biri de bu yaşlı kadın oldu. Gözü yaşlı, yüreği sızılı bu kadın yıllardır yaşadığı bu bölgeyi terk ederek, bilmediği, tanımadığı yeni bir yere götürülmeyi bekliyor.

14/100

İsrail yönetimi Filistinlilere cuma namazını Mescid-i Aksa'da kıldırmamak için baskılar yapmış, yasaklar getirmiş ve müdahalelerde bulunmuştu. O müdahalelerden birinde de bu görüntü kaydedildi.

15/100

Finlandiya'da buzun üstünde kızak ile yapılan kayak fotoğrafı, yılın enleri arasına girmeye hak kazandı.

16/100

ABD'deki ırkçılık yıla damgasını vuran olaylardan biriydi. Siyahilerin haklarını korumak için protesto düzenleyen bir grubun arasına beyaz bir ırkçı girdi. Irkçı adam grubu tahrik etmek için ağzına kan sürmüş, üzerinde de Nazi simgesi olan gamalı haç bulunuyordu.

17/100

Fransa'da turistlerin yangın sebepli duman ve alevlere aldırış etmeden tatillerine devam etmesi, yılın "en umursamaz" fotoğraflarından biri oldu.

18/100

Hindistan için oldukça kutsal olan Ganj Nehri çeşitli ibadetler ve ritüellere sahne oluyor. Bu karede de, Ganj yakınlarındaki bir mağarada ibadet eden Hindular fotoğraflandı.

19/100

Bu sene İngiltere gündemine damga vuran olaylardan biri de Greenfell binasında çıkan yangındı. Yangın kısa süre içerisinde binayı küle çevirirken, o anı gösteren bu fotoğraf yılın enleri arasındaki yerini aldı.

20/100

Güney Sudan'da saldırı kaynaklı olduğu tahmin edilen yangınlar bir blgeyi tamamen kül etti. Bitki örtüsü ile kaplı olan arazinin yerinde şimdi sarı, kuru otlar ve bolca yanık izleri bulunuyor.

21/100

Hindistan'da kaydedilen bu görüntü Katmandu'da bulunan kutsal bir tapınaktaki banyo etkinliğinden. Kutsal su ile yıkanan çocukların "günahlarından arındığı" o anlar fotoğraflandı.

22/100

Ukrayna'da hükümet yanlılarına ait tanklar kar altında bekliyor.

23/100

Suriye'nin idlib kenti Esad zulmünden en çok etkilenen bölgelerin başında geliyor. Rejim güçlerine ait uçakların vurduğu idlib'de o anlardan hemen sonrası bu şekilde görüntülendi.

24/100

Irak ordusu kendi toprakları üzerinde Haşdi Şabi milisleri ile DEAŞ'a karşı büyük bir etkinlik gösterdi Kısa süre içerisinde kenidi topraklarından DEAŞ'ı süpüren Irak askerleri, o operasyonalradn birinde kendini patlatmaya çalışan bir canlı bombayı öldürdüğü an fotoğraflandı.

25/100

İrlanda folklörü olarak bilinen bir dans türü olan "Irısh Dancing" şampiyonasına hazırlanan genç kızlar, müsabaka öncesi antrenman gerçekleştirirken fotoğraflandı.

26/100

ABD bu yıl doğal afetlerle dolu bir sene geçirdi. Irma kasırgası da ABD'yi vuran en büyük felaketlerden oldu. Karayip kıyılarını da etki eden bu kasırga bölgedeki tekneleri batırdı. O batıklardan biri de havadan böyle görüntülendi.

27/100

İspanya'da gerçekleştirilen dünya kayak şampiyonasında Çinli sporcunun muhteşem performansı kameralara yansıdı.

28/100

Mülteciler için yine zorlukla geçen bir yıl oldu 2017 de. Bu yıl da Avrupa yolunda çok tehlikeli sınavlardan geçen mülteciler, Akdeniz'de boğulma tehlikesi atlattılar.

29/100

İsraillilerin Filistine yönelik baskı ve zulmü bu yıl da devam etti. Batı Şeria'da keyfi baskınlar gerçekleştiren İsrail askerlerine karşılık veren Filistinliler böyle fotoğraflandı.

30/100

İrlanda folklörü olarak bilinen bir dans türü olan "Irısh Dancing" şampiyonasına hazırlanan genç kızlar, müsabaka öncesi antrenman gerçekleştirirken fotoğraflandı.

31/100

İspanya'da gerçekleştirilen dünya kayak şampiyonasında Çinli sporcunun muhteşem performansı kameralara yansıdı.

32/100

Katalonya'daki bağımsızlık hareketinin kalelerinden olan Barselona Üniversitesi'ndeki dev bayak bir öğrenci ile böyle görüntülendi.

33/100

Bu yıl Kenya için de zorlu bir sene oldu. Cumhurbaşkanlığı konusunda büyük problemler yaşayan ve seçimlere gidilen ülkede hükümet karşıtı protesto sırasında bir kişinin ölmesi üzerine verilen tepkinin fotoğraflandığı an kameralara böyle yansıdı.

34/100

Japon sporcu Marin Honda'nın artistik buz pateni müsabakasında gösterdiği performans böyle ölümsüzleştirilerek sanatsal bir eser ortaya çıakrtıldı.

35/100

Japonya'da "Coming of age day" etkinlikleri sırasında Kimono'lu kadınlar Tokyo'da bir araya gelerek bu günü kutladılar.

36/100

Afganistan'ın Başkenti Kabil bu yıl da patlamalar ve terör saldırıları ile dolu bir yıl geçirdi. Taliban kökenli saldırılardan biri de böyle kaydedildi.

37/100

Bu yılın en bomba isimlerinden biri de Kuzey Kore lideri Kim Jon Un oldu. Gerçekten bomba gibi bir isim olan Kim Jong, yaptırdığı nükleer denemeler ile bu senenin en çok konuşulan isimlerinden oldu. Kim'in bu fotoğrafı ise yapılan uzun menzilli füze denemelerinden biri oldu.

38/100

Suriye'nin Guta şehrinde Esad'ın kimyasal dehşetine sahne oldu. Bu görüntü de kimyasal saldırı sonrası o kameraya yansıyan o anlardan oldu.

39/100

Kırgızistan'da düşen Türk Kargo uçağının bu fotoğrafı da yılın enleri arasında yerini aldı.

40/100

Brezilya'da Kızıl Aynak kuşlarının sunbanyosu da yılın en iyi doğa fotoğraflarından oldu.

41/100

Brezilya'da kızıl istakoz.

42/100

Hindistan'ın Kalküta kentinde bulunan bir pazarda, pazarcılar açtıkları tezgahlarda müşterilerini bekliyor.

43/100

Kolombiya'da yaşanan sel ve toprak kayması felaketleri ülkede büyük bir faciaya yol açtı. O facianın ardından yaşanan arama kurtarma çalışması böyle görüntülendi.

44/100

Buz dağlarından kopan bir buz kütlesi bu yılın en çok konuşulan konularından oldu. Dev iceberg Kanada'ya kadar yolculuk etmişti.

45/100

Kuzey Kore'deki askeri geçit töreni böyle görüntülendi.

46/100

Küba ABD ambargosunun yıkılması ile teknoloji ile tanıştı. O teknolojinin ilk meyvesi de internet oldu. İnternet kullanmaya çalışan iki kişi bu şekilde görüntülendi.

47/100

ABD'de bu yıl gerçekleşen Las Vegas silahlı saldırısı büyük bir kıyıma neden olmuştu. otomatik silahlarla otelin tepesinden ateş açan ABD'li bir kişi vurularak öldürülmeden önce yüzlerce kişiyi katletti. O facianın yaşandığı oda böyle görüntülendi.

48/100

Mülteciler için Avrupa'ya geçişte önemli bir güzergah olan Libya'da, bir mültecinin boğulmaktan son anda kurtarılması görüntülendi.

49/100

Venezuela'da bu yılın en çok karışan ülkelerinden oldu. Ülkenin darbe girişimi dahi yaşandığı bir yılı geride bırakılırken, lider Madurro karşıtları sokaklarda yıl boyu eylemler gerçekleştirdi.

50/100

51/100

Libya'da bir mülteci boğulmak üzereyken son anda kurtarıldı.

52/100

Liverpool'lu futbolcu Mane'nin kırmızı kart gördüğü pozisyon böyle görüntülenerek yılın fotoğrafları arasındaki yerini aldı.

53/100

Meksika'da meydana gelen korkunç deprem sonrası kurtarma çalışmaları böyle görüntülendi.

54/100

ABD için bu yılın en tartışmalı konularından biri de milli marş seramonisi oldu. Trump karşıtları marş sırasında oturma eylemi yaparken, bazı sporcular ise oturmanın saygısızlık olduğunu düşünerek ayakta durmayı sürdürdüler.

55/100

Moskova'da polis muhalif bir protestoda göstericileri tutukluyor.

56/100

UEFA Avrupa ligi'nin galibi Manchester United'in hocası Jose Mourinho mimarı olduğu bu muhteşem galibiyeti kucaklarda kutluyor.

57/100

Venezuelda'da hükümet yanlıları, muhalif milletvekilini döverek bu hale getirdi.

58/100

Irak'ta DEAŞ'ın en çok vurduğu bölgelerden biri de Musul oldu. Musul'da bi baba ve kızı ağlayarak bölgeden uzaklaşıyor.

59/100

Musul'u kurtarma oprasyonunun sonrasında sağ olarak yakalanan DEAŞ'lılar tutuklanarak gözaltına alındı.

60/100

Myanmar'dan Bangladeş'e geçmeye çalışan mültecilerin en büyük zorluğu da Naf Nehri oldu. küçücük tekneler ile karşıya geçmeye çalışan mülteciler sahilde sıralarını bekledi.

61/100

Myanmar'da meydana gelen bir otel yangını gece saatlerinde böyle görüntülendi.

62/100

Naf nehrinden geçmeye çalışan bir Arakanlı, kucağında bir başka Arakanlıyı taşıyor.

63/100

New York'da Dünya Kadınlar Günü etkinliği sırasında bir başörtülü kadın kelepçelenerek tutuklandı.

64/100

PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan YPG'liler, DEAŞ ile "sözde mücadele" oeprasyonları sırasında kaybettikleri teröristler için göz yaşı döküyorlar. O anlar Reuters Kamerası tarafından böyle görüntülendi.

65/100

Portekiz'de bir türlü söndürülemeyen ve neredeyse bir ay boyunca devam eden orman yangınları böyle görüntülendi.

66/100

Kasırga'nın vurduğu Porto Riko'da bir huzurevi.

67/100

Hindistan'da Renkler Festivali.

68/100

Rusya Lideri Vladimir Putin'in milli bayram kutlamaları sırasında verdiği bu poz yılın enleri arasındaki yerini aldı.

69/100

Okyanusun ortasında yer alan ve Fransa'ya bağlı Reunin adasındaki volkanik patlama da yılın en iyi doğa fotoğraflarından biri oldu.

70/100

71/100

Sao Paulo'da selden korunmaya çalıan bir kişi, kendini kurtarmaya çalışıyor.

72/100

Efsanevi tenisçi Serena Williams'ın Avustralya Açık Şampiyonası'nda kaydedilen bir fotoğarı yılın en iyi spor karelerinden biri oldu.

73/100

Sırbistn'da mülteciler.

74/100

Sudan'da isyancılar, yaralanan silah arkadaşlarını taşıyor.

75/100

Suudi Delegasyonu, ülkeyi ziyarete gelecek olan Çin Lideri Şi Çingping'i bekliyor.

76/100

77/100

Şangay Finans merkezi'nin dev boyutu bir ağacın içinden görüntülendi.

78/100

Şangay'da bir adam, kedisini sırtında taşıyor.

79/100

Tecchiaiolo olarak bilinen bir işçi, Apuan Alps'daki Monte Altissimo'daki Cervaiole ocağında mermerleri inceliyor.

80/100

Teksas'da Harvey kasırgasından kaçış anları.

81/100

Londra'da bulunan Themes nehrinin gel-git nedeniyle sekilmesi sırasında yaşanan görüntü. nehrin içine düşen trafik kukaları böyle görüntülendi.

82/100

Brezilya'da Temer protestosu.

83/100

Trump karşıtları Londra'da protesto ediyor.

84/100

G-20 zirvesinde Putin ile Trump'ın tokalaşma anı.

85/100

Trump'ın göreve başlarken yemin etme seramonisi ile Obmana'nın törenini karşılaştıran bir fotoğraf.

86/100

trump Beyaz Saray'da 11 yaşındaki bir misafiri ağırlıyor.

87/100

ABD'de bir cezaevinde tutuklu bulunan mahkumların egzersiz merkezi.

88/100

Askerlik karşıtı Ultra Ortadoks Yahudiler'in protestoları ve İsrail polisinin panzer'li müdahalesi

89/100

Venezuela'da Maduor karşıtı bir göstericinin kendini ateşe verme anları da yılın en iyilerinden biri oldu.

90/100

Westminister köprüsü üzerinde yaşanan terör saldırısı sonrası bir İngiliz'in yaralı adama müdahalesi.

91/100

Yemen'de Suudi uçaklarının sana'yı bombalası sonrası yaşananlar ve kurtarma çalışmaları.

92/100

Yeni Delhi'de bir balıkçı, etrafındaki martıları yemliyor.

93/100

Rusya'da bulunan Yuri Gagarin heykelinden çekilen bu poz da yılın en iyi fotoğraflarından biri oldu.

94/100

DEAŞ ile etkin mücadele veren ülkelerden biri de Filipinlerdi. Ülkenin Manila kentini üs haline getiren DEAŞ'lılara devlete bağlı ordular darbe vurdu. Kenti dümdüz etme pahasına DEAŞ'ı bölgeden atarken, o kentin oeprasyon sonrası görüntüsü işte böyle oldu.

95/100

Nepal'deki sel mağdurları Jüt ağaçları ile yaşama tutunmaya çalışıyor.

96/100

Kenya'ad hükümet karşıtı bir gösterici, arkadaşının öldürülmesine tepki olarak polislere bağırıyor.

97/100

Küba'da klasik bir aracın içerisinde dövüşçü horoz.

98/100

ABD Başkanı Trump'ın Reuters'e veridği mülakat sırasında oval ofisten çekilen fotoğraf karesi de yılın enleri arasındaki yerini aldı.

99/100

Brezilya'da bir tütün işçisi tarla önüne poz veriyor.

100/100