Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Roma'nın ilk kadın belediye başkanı Virginia Raggi

37 yaşındaki Virginia Raggi, dünkü seçimlerle Roma'nın ilk kadın ve en genç belediye başkanı oldu.

1/20

2015'in Şubat ayında 5 Yıldız Hareketi'nin internette yaptığı oylamayla adaylığa seçilen Virginia Raggi, yaklaşık 4 ay içinde tanınmayan bir yüzden başkentin yöneticiliğine yükseldi.

2/20

Ansa haber ajansının "normalliğin portresi" olarak tanımladığı Raggi'nin "sıradan vatandaşlıktan" siyasi yıldızlığa geçişi oldukça hızlı oldu.

3/20

18 Temmuz 1978'de Roma'da doğan, Roma Tre Üniversitesi'nde hukuk okuyan Raggi politikaya girmeden önce avukatlık yapıyordu.

4/20

Raggi özgeçmişinde, üniversite yıllarında bebek bakıcılığı ve garsonluk gibi işlerde çalıştığını da vurguluyor.

5/20

Raggi'nin siyasete adım atmasında ise kocası ve 6 yaşındaki oğlu etkili oldu.

6/20

Kendi deyimiyle, oğlunun doğumunun ardından gündelik yaşamdaki aksaklıkları daha yakından tecrübe etmesi üzerine "kamu işlerine ilgi duymaya başladı".

7/20

5 Yıldız Hareketi'ne girmesi de hareketin üyelerinden kocası Andrea Severini'nin kendisini bir toplantıya götürmesiyle gerçekleşti.

8/20

2013'te belediye meclisine giren Raggi, hareket içinde hızla yükselerek Belediye Başkanlığı'nı elde etti.

9/20

İtalyan basınının "inatçı, kararlı" diye nitelediği Raggi, politikadaki amacını "dünyayı değiştirmek" olarak tanımlıyor.

10/20

Bu değişimin de normallikten geçtiğini savunarak bir "normallik devrimi" vaat ediyor.

11/20

Raggi'yi Roma yönetiminde zorlu bir görev bekliyor.

12/20

Yıllık bütçesinin iki katı kadar, 12 milyar euro'nun üzerinde borç yükü olan kentte ulaşımdan altyapıya ve çöplerin toplanmasına kadar temel hizmetlerde kriz boyutunda sıkıntılar yaşanıyor.

13/20

Roma'yı ve tüm İtalya'yı 2014'te sarsan "Başkent Mafyası" skandalının yankıları da halen sürüyor.

14/20

Önceki Belediye Başkanı Ignazio Marino, Başkent Mafyası skandalının da etkisi ve yolsuzluk suçlamaları yüzünden geçen Ekim'de istifa etmek zorunda kalmıştı.

15/20

Yolsuzluklar ve organize suç çetelerinin yönetime sızmasına öfkeli seçmenin, Raggi'yi tercih etmesinde geçmiş yönetimlere duyulan bu kızgınlığın da etkili olduğu belirtiliyor.

16/20

Raggi'nin zafer konuşmasında da söz verdiği "yasallık ve şeffaflık" sözünü yerine getirip getiremeyeceği kendisi için en büyük sınavlardan biri olacak.

17/20

Raggi'nin Roma için vaatleri arasında özellikle gündelik hayatı zorlaştıran aksaklıklarla mücadele önlemleri yer alıyor.

18/20

19/20