Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Rus kanocular Guinness rekoru için Karadeniz'de

Önceki gün Soçi Limanı'ndan Trabzon'a üç yat ve bir kano ile gelen Rus sporcular, son hazırlıklarını tamamlamalarının ardından uygun hava koşulunu beklemeye başladı. Hava durumu verilerini değerlendiren teknik ekip, rekorun kırılabilmesi için akşam saatlerinde hareket etme kararına vardı.

1/11

12 SPORCU, 12 SAAT YOLCULUK YAPACAK

Trabzon Limanı'ndaki yolculuk öncesi açıklamada bulunan takım kaptanı Sergey Melikav, takımlarında 12 sporcunun yer aldığını, 4 kişiden oluşan her takımın ayrı ayrı 12 saat yolculuk yapacağını söyledi.

2/11

Bu yılın başından itibaren rekor denemesi yapmaya karar verdiklerini anlatan Melikav, "Bu spor dalında iyi olduğumuzu düşünüyoruz. Karar verdikten sonra ekibi topladık. Kano dalında iyi olan sporcularla görüştük. Yaklaşık 6 aydır bunu gerçekleştirebilmek için çalışıyoruz. Havanın iyi bir şekilde olması ve hareket edebilmek için bu tarihi kararlaştırdık." diye konuştu.

3/11

KARADENİZ'DE KANO İLE  300 KİLOMETRE

Melikav, rekor denemesi için çeşitli eğitimler aldıklarına işaret ederek, "Normalde biz bu eğitimleri alırken 2 kilometre mesafelerde ve iki dağ arasındaki kanal geçişlerinde çalıştık. Şimdi önümüzde Karadeniz var ve önü açık. Dün hava bir anda bozdu fırtına oldu tekneler sallandı. Ama bugün onların hesaplarını yaptık ona göre çıkacağız. Tabi ki risk var ama bunu en aza indirmek için hazırlıklarımızı yaptık." ifadelerini kullandı.

4/11

Trabzon'u seçmelerindeki nedene de değinen Melikav, "Soçi ve Trabzon arasındaki en uygun güzergah burası. Yaklaşık 300 kilometre uzunluğunda bir mesafe var. Ayrıca Türkiye’de aramızdaki komşuluk bağından dolayı samimiyet görüyoruz ve dolayısıyla burayı seçtik." değerlendirmesinde bulundu.

5/11

TEK ENDİŞELERİ HAVA DURUMU

Sporculardan Igor Salov ise tek amaçlarının Guinness Rekorlar Kitabı'na girebilmek olduğunu, ancak önlerinde zor bir kulvar bulunduğunu bildiklerini belirtti.

6/11

Kendilerini endişelendiren tek şeyin hava durumu olduğuna dikkati çeken Salov, "Hava ile ilgili bir sorun olmazsa inanıyoruz ki kazanacağız." dedi.

7/11

Rus sporcular daha sonra liman içerisinde son hazırlıklarını yaptı. Isınma turları atan ve kanoyla ilgili eksikliklerini gideren sporcular, yolculuk boyunca tüketecekleri su ve gıda malzemelerini de kanoya yerleştirdiler.

8/11

Kanoya binen 4 sporcu, beraberinde gelen 3 yat eşliğinde Karadeniz'e açılarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girebilmek için hareket etti.

9/11

12 SAATTE BİR DEĞİŞECEKLER

Bu sporcuların 12 saat boyunca aralıksız olarak kano ile denizde seyredeceği, 12 saatin ardından sporcuların diğerleriyle değiştirileceği öğrenildi. Ekip içerisinde herhangi bir olumsuz duruma karşı doktorun da bulunduğu ifade edildi.

10/11

Video kaydına alınan görüntülerin ise Guinness Rekorlar Kitabı için ilgili kuruluşun onayına gönderileceği belirtildi. Öte yandan, yatlarla birlikte Rusya'dan gelerek sporcuların yolculuğunu takip edecek olan yabancı basın kuruluşlarının da yer aldığı görüldü.

11/11