Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Rusya'da Aleksey Navalnıy'a destek gösterisi

Rusya'da on binlerce kişi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın serbest bırakılması için gösterilere devam ediyor.

1/10

Başta Moskova ve St. Petersburg olmak üzere ülkenin yaklaşık 70 şehrinde protestolar, eksi 50 derece soğuğa rağmen sürüyor.

2/10

Gösteriler, 44 yaşındaki Navalnıy'ın, tedavi gördüğü Almanya'dan döner dönmez Moskova'daki havaalanında 17 Ocak'ta gözaltına alınmasından bir hafta sonra başladı.

3/10

Çoğu lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan göstericilere müdahale eden polis, birçok kişiyi gözaltına aldı. Washington Post, 3 bin 300'den fazla kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

4/10

Gösteriler esnasında Navalnıy'ın eşi Yuliya Navalnaya da gözaltına alındı.

5/10

Bazı göstericiler, Navalnıy'ın tutuklu bulunduğu Matrosskaya Tişina Cezaevi yakınlarına giderek hükümet aleyhine slogan attı.

6/10

Rusya İçişleri Bakanlığı, polisle protestocular arasında zaman zaman arbedenin çıktığı gösterilerde 42 emniyet görevlisinin yaralandığını duyurdu.

7/10

Bazı göstericilerin, polise kar topu ve yumurta attığı görülürken, emniyet güçleri de büyük şehirlerde merkeze giden metro ve otobüs gibi ulaşım yollarını kapattı.

8/10

Ayrıca gösterilerin gerçekleştirildiği bölgelerde internet erişimi sınırlandırıldı.

9/10

Reuters'ın haberine göre, Moskova'daki protestoya 40 bin gösterici katıldı, ancak bu sayı polis tarafından 4 bin olarak aktarıldı.

10/10