Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Rüyalar hakkında bilmeniz gereken 15 gerçek

Rüyalar her zaman merak konusu olmuş özellikle tarih boyunca bir çok alanda insanları, kavimleri hatta imparatorlukları etkilemiştir. Rüyaların tanrılardan gelen mesajlar olduğuna dahi inanılmıştır. Ayrıca çoğu sanatçının, yaratıcı fikirlerini rüyalarından edindiği bilinmektedir. Peki rüyalar hakkında ne biliyoruz? İşte bilmemiz gereken 15 gerçek.

1/16

Gördüğümüz rüyaların yüzde 90'ını unuturuz. Uyandıktan sonraki 5 dakika içerisinde rüyalarınızın yarısını unuturuz. 10 dakika sonra ise yüzde 90′ı hafızanızdan silinmiş olur.

2/16

Görme engelli insanlar da rüya görür. Doğduktan sonra görme engelli olan insanlar rüyalarında görüntüler görürler. Görme engelli olarak doğan kişilerse rüyalarında görüntü görmezler, ancak duyma, koklama, dokunma ve hissetme üzerine rüya görürler.

3/16

İstisnasız herkes rüya görür. Ciddi bir psikolojik rahatsızlığı bulunmayan her insan rüya görür. Rüya görmediğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz çünkü yalnızca rüyalarınızı hatırlamıyorsunuz.

4/16

Rüyalarımızda sadece bildiğimiz, daha önce gördüğümüz insanların yüzlerini görürüz. Beynimiz yeni yüzler yaratamaz. Rüyalarımızda daha önceden gördüğümüz gerçek insanların gerçek yüzlerini görürüz ancak onları hatırlamayabiliriz. Hepimiz yaşamımız boyunca binlerce yüz görmüşüzdür, yani beynimizin kullanabileceği sonsuz seçenek vardır.

5/16

Görme yeteneğine sahip insanların yüzde 12’sinin rüyaları siyah-beyazdır. Geri kalanlar ise renkli rüyalar görürler. 1915-1950 arasında yapılan çalışmalar rüyaların çoğunun siyah-beyaz olduğunu ancak bu oranın 1960′lardan sonra değişmeye başladığını gösteriyor. Son yapılan araştırmalar bu değişimin nedeninin televizyonun siyah-beyazdan renkliye geçmesi ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

6/16

Yapılan araştırmalara göre hayvanlar da insanlar gibi aynı beyin dalgalarıyla rüya görürler.

7/16

Rüyalar sembolik anlam taşımaktadır. Eğer rüyanız özellikle bir konu ile ilgili ise rüya sembolik anlam taşıyor demektir. Bu analiz edilerek ortaya çıkarılabilir.

8/16

Rüyalarda en çok tecrübe edilen duygu endişe/kaygıdır. Negatif duygular, pozitif olanlardan çok daha fazladır.

9/16

Rüya ve gerçeğin birleşmesi. Uyuduğumuz sırada beynimiz gerçek hayattan gelen sesleri alır ve onları rüyamızın bir parçası haline getirir. Yani bazen dışarıdan gelen sesi uykuda yorumlayabiliriz.

10/16

Çocukluğumuzda gördüğümüz rüyalar daha uzundur. İnsanlar yetişkinlik dönemlerinde çocukluk dönemlerine oranla daha kısa süreli rüyalar görürler. Çocukken gördüğümüz rüyaların %40'ı da kabuslardır ve çocukların rüyalarının büyük bölümü hayvanlarla ilgilidir.

11/16

Uyku halindeyken vücudunuz beyninizdeki bir mekanizma tarafından felç bırakılır. Bu mekanizmanın tetiklenmesi uyku öncesinde, sırasında veya sonrasında oluşabilir. Karabasan gördüğümüze bazen emin olmamızın sebebi beynin bu mekanizmasının tam uyku halindeyken değilken bile harekete geçebiliyor olmasıdır.

12/16

Çoğu rüya yalnızca bir kez görülse de, çoğu insan aynı rüyayı birden fazla kez gördüğünü söylemektedir. Kadınların yüzde 70′inin ve erkeklerin yüzde 65′inin aynı rüyayı çok kez gördüğü kaydedilmiştir.

13/16

Erkekler ve kadınlar farklı şekilde rüya görürler. Erkekler, kendi cinsleri ile ilgili rüya görmeye daha çok meyillidir. Erkeklerin rüyalarındaki karakterlerin yüzde 70′i başka erkeklerdir. Diğer bir taraftan kadınların rüyalarındaki kişilerin yarısı erkek, yarısı kadındır. Tüm bunların yanı sıra erkekler rüyalarında genelde kadınlardan daha agresif duydular yaşarlar.

14/16

Bir insan yılda ortalama 1460 rüya görür. Bu ortalamaya göre insan her gece 4 rüya görmektedir.

15/16

Hamile kadınlar rüyalarını diğer insanlara oranla daha çok hatırlar. Hamilelerin rüyalarını daha çok hatırlayabilmesinin hamilelik sırasındaki aşırı hormon değişikliklerinin sonucu olduğuna inanılmaktadır.

16/16