Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Sadakati sayesinde insanlığın saygısını kazanmış hayvanlar

Tek eşlilik, hayvanlar aleminde çok sık rastlanan bir durum değil. Tıpkı biz insanlarda olduğu gibi. Ancak bazı hayvan türleri var ki, sadakatlerine hayran olmamak imkansız.

1/22

Bir insanı sevmek, ona bağlanmak; bu da yetmezmiş gibi onunla bir ömrü birlikte geçirmek, belki de biz insanların sandığı kadar sıkıcı değildir ha? İşte bu düşünceyi destekleyecek 12 canımız ciğerimiz hayvan dostumuz.

2/22

Gibbonlar hayatları boyunca tek eş ile yaşarlar.. Küçük insansı maymunlar olarak da bilinen bir maymun türüdür Gibbon’lar.

3/22

Tek eşlilikleri yetmezmiş gibi, bir de çocukları olunca onları aileye kabul ederler. Bayağı aile kuruyorlar yani.

4/22

Sadece eşleri hamileyken başka dişilerle ilgileniyorlar...

5/22

Asaletine yakışır şekilde tabii ki kuğular da tek eşli...Zaten başka türlüsü yakışmazdı, şu güzelliğe bir bakın.

6/22

Kuğular, eşlerinin kuluçka döneminde yuva kurarlar ve onlara yardımcı olurlar, Gibbon’lar gibi aldatmazlar yani hamileyken. Sonraki yıl çiftleşme döneminde yine aynı eşlerini arar ve bulurlar. Gözler dolmasın mı?

7/22

Birçoğumuzun bildiği gibi, dişi penguen yumurtladıktan sonra yemek aramak için 2 ay gibi uzun bir süre yolculuğa çıkar.

8/22

Bu sırada ‘adam gibi adam’ olan imparator penguen, yumurtayı sıcak tutar ve sadık bir şekilde eşini bekler. Aynı şekilde dişi penguen de asla tek eşlilik kuralını bozmaz.

9/22

Oldukça akıllı olmaları yönüyle bildiğimiz kurtlar, hayatları boyunca tek bir eş ve çocuklarıyla birlikte yaşarlar.

10/22

Üstelik aileleri konusunda da inanılmaz hassastırlar. Aileden biri saldırıya uğradığında, hep birlikte saldırıya geçerler.

11/22

Kanada turnaları, tek eşliliğin sembolü haline gelmiş kuşlardan biri.

12/22

Çiftleşme mevsimi boyunca eşlerinin yanından ayrılmazlar; çiftleşmeden sonra da öyle. “Canım ben seni ararım” demezler. Hatta eşleriyle birlikte yavruları için mükemmel bir yuva ararlar.

13/22

“Angut gibi bakmasana” diyorsunuz ama bilin bakalım angutlar neden öyle uzun uzun bakıyor? Angut kuşunun en önemli özelliği eşine “ölümüne” sadık olması.

14/22

Eşi öldükten sonra çiftleşmiyor ve kendisi ölene kadar da yas tutuyor. Eşinin öldüğünde yanına yırtıcı bir hayvan gelse bile yerinden kıpırdamıyor; gözlerini bir dakika bile ayırmadan eşine bakıyor. Hatta bu davranışı, ölümüne bile neden olabiliyor.

15/22

Tarla fareleri, tek eşlilikte en iyi modeldir ve yavru büyütme konusunda inanılmaz sorumluluk sahibidir. Çocukların okul taksitlerini düzenli öder, arada sırada da okula bırakır.

16/22

Uçan en ağır kuşlar olarak bilinen kara akbabaların, ne yazık ki Avrupa kuşağında nesli tehlikede.

17/22

Tek eşliler ve bu da yetmezmiş gibi akraba, eş dost, vefa biliyorlar. Kara akbabaların daima yakın aileler olarak yaşadıkları kanıtlanmış bir gerçek.

18/22

Bu kertenkele türü de her çiftleşme mevsiminde aynı eşle birlikte olur. Ve yavruları yumurtadan çıkıp büyüyüp gelişene kadar yanlarından asla ayrılmaz.

19/22

Amerika’nın ve canımız Beşiktaş’ımızın sembolü olan bu kartallar, eşleri ölünce yalnızlıkla dost olup başka eş aramazlar. Bu bakımdan dünyanın en vefalı hayvanları olarak bilinirler.

20/22

Okyanuslar üzerinde çok uzak mesafelere uçabilmeleriyle bilinen albatroslar, ne kadar uzağa giderlerse gitsinler üreme zamanı geldiğinde daima eşlerinin yanına dönerler.

21/22

Karadul örümceği tek eşli. Ama sorun bakalım, neden? Çünkü dişisi çiftleşme gerçekleştikten sonra erkeğini yiyor. Dolayısıyla eşinin bir kere daha çiftleşme şansı yok. Ama eminiz yaşasaydı, o da eşine sadık kalırdı.

22/22