Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Sağlıklı bir hayat için yemeniz gereken 7 besin

Sağlıklı yaşamak hepimizin isteği. Bildiğiniz üzere sağlıklı yaşama giden yolda en önemli basamağı yediklerimiz ve içtiklerimiz oluşturuyor. Beslenme uzmanlarının sağlıklı olduğu konusunda hemfikir kaldıkları 7 gıdayı sıralayacağız size. Mümkün olduğunca sofralarınızdan eksik etmemeniz tavsiyesiyle…

1/8

İncir İncir, içeriğindeki lif yoğunluğuyla diyetisyenlerin bir numaralı önerilerindendir. Öyle ki üç tane incirde yaklaşık 6 gram lif bulunur. Lif, daha tok hissetmemize ve daha uzun süre tokluk hissiyle daha az yememize olanak sağlar. Çantanızda rahatlıkla taşıyacağınız bir atıştırmalık olan inciri açlığınızı bastırmak için kullanabilirsiniz. Neden tüketmeli? İçinde çok fazla lifin bulunması demek, incir sayesinde uzun süre tok kalarak o çok sevdiğiniz jean’in içine girme hayalinize kavuşmanız demektir.

2/8

Patlamış mısır Yüzde yüz tam tahıllı bu süper yiyecek, yüksek lifli, düşük kalorili, gevrek yapıda ve doyurucudur. Patlamış mısır, iyi bir atıştırmalıktır. Tabii içine tonlarca tereyağı ya da sıvı yağ ve tuz koymadığınız takdirde... Pek çok kişi bilmese de aslında mısır yüksek oranda antioksidan içerir. Ki bu da kalp hastalıklarını, felç ve kanser riskini engeller. Patlamış mısırı en sağlıklı hazırlama şekli, çok az miktarda kanola ya da fıstık yağı ile pişirmektir. Neden tüketmeli? Patlamış mısırda bulunan magnezyum, kemiklerinizin güçlenmesini sağlar.

3/8

Kenevir tohumu Kenevir tohumu, protein, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Psikotropik (Beyin hücreleri üzerinde özel etki sahibi olan) bir etkisi yoktur, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardım eder. Kenevir tohumundaki linoleik asit, kalp hastalığı riskinin yanı sıra kolesterolü de düşürür. Neden tüketmeli? İçeriğindeki B vitamini size gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi verir.

4/8

Börülce B vitamini, lif ve protein yönünden zengin olan börülce, yağ içeriği düşük ve doyurucu bir yiyecektir. Beslenme uzmanları haftada en az bir kez börülce tüketmek gerektiğini söylüyorlar. Börülceyi ister zeytinyağlı yemek olarak isterseniz de salataya karıştırarak yiyebilirsiniz. Neden tüketmeli? Börülcedeki B6 vitamini egzama ve deri iltihaplarının iyileşmesine yardım eder.

5/8

Somon balığı Somon balığını salatalarınıza, makarnalara katabilir ya da yeşilliklerle harmanlayıp sandviç olarak yiyebilirsiniz. Tüketme şekline siz karar verin ama mutlaka yiyin. Bunu biz değil beslenme uzmanları söylüyor. Çünkü somon, omega-3 açısından oldukça zengin bir balıktır (Ton balığından daha fazla). Aynı zamanda kalsiyum, D vitamini, protein içerir ve bu nedenle kalp, beyin ve kemik sağlığını korur. Neden tüketmeli? Somondaki D vitamini daha güçlü tırnaklar ve sağlıklı saçlar yaratmanın yanı sıra ciltteki şişkinliği azaltır, cildin parlamasını sağlar.

6/8

Karalahana Kanseri önleyen sebzelerin başında gelir. Karalahananın onarıcı gücü vardır. Brokoli, lahana, Brüksel lahanası ile aynı familyadan olan karalahana da yeşil sebze dünyasının krallarındandır. Karalahananın içinde K, A ve C vitamini bulunur. Neden tüketmeli? Karalahanadaki K vitamini özellikle göz sağlığını korur.

7/8

Siyah sarımsak Yüksek ısıda ve nemde yetiştirilen siyah sarımsak, beyaza göre bir miktar daha tatlı ve keskin tattadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki siyah sarımsak beyaza göre daha yüksek antioksidan özelliğine sahip. İster siyah ister beyaz, uzmanlar beslenme planınıza mutlaka sarımsağı dahil etmeniz gerektiğini söylüyor. Neden tüketmeli? Güçlü antioksidan etkisiyle siyah sarımsak serbest radikallerin her gün cildimize verdiği hasarı azaltıp, cildimizi koruyor.

8/8