Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Sağlıklı sandığımız yiyecekler

Diyet yapıyor olabilirsiniz veya bir hastalık sebebiyle bazı ürünleri yiyemiyor olabilirsiniz. Ancak piyasada bulunan her gıdayı diyet veya şekersiz diye almaya kalkmayın. Yanılırsınız, hem de çok...

1/22

Bir markete gittiğinizde kendinizi diyet gıdalar bölümünde bulanlardan mısınız? Formada kalmak için üzerinde “diyet veya light” yazan ürünler tüketerek form koruduğunu düşünenlerden misiniz? Yanılıyorsunuz, yediklerinizin hepsi diyet gıdası değil!

2/22

Özellikle diyabet hastaları sık sık, şekersiz diye aldıkları çikolataları yemekte hiçbir sakınca görmezler. Şekersiz diye koca bir paket çikolata yiyen pek çok kişi görmüşsünüzdür.

3/22

Dikkat! Bilgisizliğimiz, sağlığımızı tehdit ediyor. Şekersiz olduğunu düşündüğümüz o ürünlerin, kan şekeri düzeyini etkilemeyeceği yanılgısına düşüyoruz.

4/22

Şekersiz olan bir karbonhidrat, kalorisiz ve yağsız anlamına gelmez. Üreticiler, bir malzemenin içinden şekeri çıkardıklarında, şeker yerine daha yoğun yağ içeriği olan maddeler eklerler.

5/22

Üzerinde şekersiz yazan çikolatanın etiketinde kalori miktarına bakın. Toplam karbonhidrat ve yağ içeriğini kontrol edin.

6/22

Eğer şekersiz ürün ile aynı ürünün normal olanının etiketlerini karşılaştırırsanız, doymuş yağ ve karbonhidrat içerikleri arasında fark hemen hemen hiç yoktur.

7/22

Beyaz ekmeğin sağlıklı olmadığını öğrendiğimiz günden beri, esmer gördüğümüz her ekmeği alıp yiyoruz ancak içinde ne olduğunu sormak aklımıza gelmiyor.

8/22

Gerçek şu ki, kahverengi gördüğünüz her ekmek tam buğday unu veya tam tahılla yapılmaz. Bazı üreticiler ekmeği kahverengi yapmak için ununa karamel rengi ekliyorlar.

9/22

Kahverengi gördüğünüz ekmeğin tam tahıl veya tam buğday unu olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Kepek ekmeği sizin düşündüğünüz ekmek çeşidi değildir, yanılmayın.

10/22

Eğer en sağlıklı ekmeği yemek istiyorsanız, etiketlerini okuyun ve içlerinde karamel boyası olmadığından emin olun. “7 tahıl, 5 tahıl ve yüksek lif” yazan ekmekleri tercih etmeye çalışın.

11/22

Özellikle yemek aralarında mideniz kazındığınızda, hani açlığımızı bastırsın diye ağzımıza attığımız o meşhur bisküviler var ya, işte onlar çok da suçsuz değiller.

12/22

Üstünde “çok tahıllı veya yüksek lif“ yazdığı için masum olduğunu düşünüp neredeyse bütün paketi yediğimiz o bisküviler, gevreklik kazanması için yağ ve şekerle tatlandırılırlar.

13/22

Zamanın yetmediği ve sabahları üşendiğimiz için kahvaltıda gevrek yemek bizim de yaşam alışkanlığımız haline gelmeye başladı. Üreticiler bunların az yağlı olanlarını formunu koruyanlar için piyasaya sürdüler.

14/22

Genellikle az yağlı veya az şekerli içeriği olan bu gevreklerin serbest yağ içeriği yanıltıcı olabilir. Tadı korumak için yağ yerine sodyum, şeker yerine benzeri bir tat ve doku verecek maddeler eklemek zorundalar.

15/22

Eğer paket üzerindeki içerikte bal, malt özü, basit karbonhidrat içeriği var yazıyorsa, şeker kaplı tahıl anlamına gelir. İşlenmiş gıdaların iştahı açtığını unutmamak gerekir.

16/22

Bir başka popüler ürün de diyet atıştırmalıklardır. Market raflarında diyet bölümünde paket paket duran yiyecekler, sanki çok masummuş gibi üzerlerinde aldatıcı başlıklarla satılırlar.

17/22

Televizyon izlerken pek çoğumuz atıştırmak için bu kızarmış, kavrulmuş, az yağlı veya yağsız yazan pek çok ıvır zıvırın hepsini film bitene kadar bitirmiş oluruz. Az yağlı demek, yağda kızartıldıktan sonra yağı süzülmüş, baharatlarla çeşnilendirilmiş ve üzerinde rafine yağ kullanılmış demektir.

18/22

Eğer bir diyabet hastasıysanız, aromalı yoğurtlar şeker seviyenizin aniden artmasına neden olurlar. Aromalı yoğurt yerken etiketlerini iyi okuyun.

19/22

Aromalı yoğurtlar genellikle meyve yerine meyve konsantresiyle üretilirler. Sağlıklı gıdalar olarak pazarlansalar da, piyasada mevcut işlenmiş gıdalar kadar zararlıdırlar.

20/22

Günümüzde çalışan insanların evde kolaylıkla hazırladığı paket yemekler, 3 dakika içinde mikrodalgada ısınır ve hemen tüketime hazırdır. Çok kolay değil mi? Ama ya zararları?

21/22

Bu tarz yiyeceklerin gıda etiketini iyi okuyun. Raf ömrünü uzatmak için yağ ve sodyum eklenmiştir. Sodyum yüklemesi, vücudunuzun ihtiyacı olmayan bir durumdur.

22/22