Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Savunma Sanayii proje yarışmasının kazananları

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından düzenlenen "ROBOİK" İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması'nda ilk 3'e giren projeler açıklandı.

1/12

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, Uğraş AKPINAR'ın Efe Modüler Otonom Araç projesi birinci olduğu belirtildi.

2/12

Birinci olan 'Efe', bir modüler otonom kara aracı projesidir. 6 farklı tipte eklentisiyle farklı kullanım amaçlarına hitap ediyor.

3/12

1- Silah sistemleri modülü 2- Acil yaralı kurtarma modülü 3- Mayın tespit modülü 4- Mayın imha modülü 5- Yük taşıma modülü 6- Binadan binaya / sokak arası ateş altındaki asker transferi sağlama modülü

4/12

Yarışmada, Çağrı DEMİRBAŞ'ın Dost Otonom Robot Projesi ikinci oldu.

5/12

İkinci projenin, hedef arama, konumlandırma, hedef anlamlandırma, görüntü işletme, tanıma, yüksek çözünürlüklü görüntüleri anlık iletme gibi yetenekleri mevcut.

6/12

Tekerleklerde konumlandırılmış 4 adet elektrik motorundan faydalanabilen araç saatte 60 kilometre hızla dağlık ve engebeli arazide yol alabilmekte. 'Dost', gövde yapası ve esnek iç hacminden dolayı farklı görevler için de uygun. Yaralı kurtarma ve ekipman taşıma gibi.

7/12

Hareketli tekerlekler ve gövdenin kendi etrafında 360 derece dönmesi, her yönden gelebilecek tehlikelere karşı savunma yapabilmesini sağlıyor.

8/12

Yarışmada Hakan Cavit YILDIZ'ın OTOSAR Halka-İl projesi üçüncü oldu.

9/12

10/12

11/12