Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Şimdi olması istenen nesli tükenmiş 10 canlı türü

Discovery News, insanların gelecekte canlı olarak görmek isteyebilecekleri 10 türü belirledi. Dinozorlar Bilim insanlarının dinozorları tekrar canlandırmak için planları yok değil. Ama bu planlar Jurassic Park filminden biraz farklı. Paleontolog Jack horner, dinozorları ‘tavuklar aracılığıyla’ hayata döndürmek istiyor. Kısaca amacı bir ‘tavuk-dinozor’ yaratmak. Buradaki amaç, tavukların genleriyle oynayarak onları milyonlarca yıl öncesindeki dinozor hallerine döndürmek...

1/11

Neandertal Yok olmasında modern insanın atalarının da payı olan Neandertaller, bilim dünyasına Avrupa’nın birçok bölgesinde sayısız kalıntı bıraktı. ABD’nin Harvard Üniversitesi’nde genetik mühendisi olan George Church, ‘bir Neandertal bebeğine anne olacak cesur bir kadın aradığını’ belirtiyor. Kısa bir süre önce ilk insan-neandertal çocuğuna ait kalıntıları bulan bilim insanları, en yakın akrabalarımızın bir gün aramıza katılabileceğini düşünüyor.

2/11

İrlanda Geyiği Yaklaşık 11 bin yıl önce nesli tükenen İrlanda geyiği, kalın bir yüne sahip, soğuk bölgelerde yaşayan bir canlıydı. Bu sayede donmuş ve iyi korunmuş halde kalıntılarına rastlanan İrlanda geyiği, hayata döndürmeye çalışmak için iyi bir aday.

3/11

Uyuşuk Hayvan (Sloth) Ağaçlarda değil ama karada yaşayan uyuşuk hayvan, tarih öncesi büyük avcılar için son derece kolay bir avdı. Modern günümüzde ağaçlarda asılı kalmayı seven Sloth, bir metreyi dört saatte kat ediyor. Yumuşak dokusuna ait kalıntılarına rastlanan uyuşuk, DNA’sının elde edilmesi halinde ikinci kez yaşam şansı bulabilir.

4/11

Dodo Kuşu Uçamayan dodo kuşu, insanlar ve vahşi doğadaki hayvanlar için eti lezzettli olan bir canlıydı. Bilim insanları, 2007 yılında bir mağarada Dodo kuşunun son derece iyi korunmuş bir üyesini buldu. Kalıntılardan alınacak DNA, Dodo’yu tekrar hayata getirebilir.

5/11

Rheobatrachus Avustralyalı bilim insanları, kısa bir süre önce nesli 30 yıl önce tüketiken Rheobatrachus türünün (müdede üreyen kurbağa) embriyosunu başarıyla ürettiklerini açıkladı. Embriyo, gelişimini tamamlamadan ölse de, bilim dünyası nesli tükenmiş canlıların tekrar hayata döndürülmesi konusunda önemli bir adım attı. Bugünlerde tartışılan konu ise tekrar nefes alması sağlanabilecek ilk canlıların neler olacağı.

6/11

Mamut Bir zamanların en devasa canlılarından olan mamutlar, uzun yıllardır bilim insanlarının yeniden hayata döndürmek istediği türler arasında. Saka (Yakutistan) Cumhuriyeti mamut müzesinde görevli olan Rus bilim insanı Semyon Grigoriev, fil yumurtasının çekirdeğini çıkararak, mamut fosilinin kemik iliğinden alınan hücre çekirdeğini yerleştirmek istiyor. Rus araştırmacı böylece, yumurtadan gelişecek embriyonun bebek mamuta dönüşeceğini umuyor.

7/11

Tazmanya Kaplanı Avustralya’nın Sydney Üniversitesi’nde genetik mühendisi olan Katherine Belov, nesli 1936’da tükenen Tazmanya kaplanlanının, ‘genetik çeşitlilikleri az olduğu için’ böyle bir sonla karşılaştığını belirtti. Belov, “Bu tür değişikliklere adapte olmak konusunda çok başarılı değildi... Eğer yaşama dönerlerse genetik çeşitliliklerini artırmak yeniden zaman isteyecek” dedi.

8/11

Yolcu Güvercin Bilim insanları, Avrupalılar Amerika kıtalarına geldiği zaman bu kuşlardan milyarlarcasının hayatta olduğuna inanıyor. Ancak zamanla yaşam alanlarını kaybeden ve etleri için avlanan kuşların nesli tükendi. Araştırmacılar, türün korunan kalıntılarından DNA örnekleri alarak, genetik bilgileri diğer güvercin türlerine enjekte etmeyi ve yolcu güvercinleri hayata döndürmeyi amaçlıyor.

9/11

Pirene Dağ Keçisi Bir zamanlar Avrupa’da birçok bölgede yaşayan boynuzlu Pirene keçisi, 1990’lardan bu yana tekrar hayata döndürülmesi için çaba gösterilen bir canlı. Bilim insanları, türünün son örneği olan dişi Pirene keçisini canlandırsa bile, çiftleşmesi için bir erkek olmayacak. Bu aşamada daha derin genetik mühendisliğin devreye girmesi gerekebilir.

10/11

Kılıç Dişli Kaplan Geçmişte donmuş halde kalıntıları bulunan kılıç dişli kaplanların DNA’larını alarak onları klonlamak mümkün olabilir. Bilim insanları, yaklaşık 5 yıl önce, 16 yıl boyunca dondurulmuş olarak bekletilen bir fareyi aynı yöntemle klonladı. Donmuş halde kalıntılarına rastlanan tüylü mamutlar için de aynı yöntem işe yarayabilir.

11/11