Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Şırnak'ta 6 bin yeni konut yapılacak

Şırnak'ta 14 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından, önceden evlerini terk edenlerin dönüşü bugün de sürdü.

1/36

Gelenler sıkı güvenlik kontrolünün ardından kent merkezine alınırken, Şırnak'ta her köşe başında polis ekipleri bekletiliyor. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü kapalı Spor Salonu'nda oluşturulan komisyona ise vatandaşlar hasar tespit çalışması için başvurularını yapıyor.

2/36

Operasyonun sona ermesinin ardından devam eden sokağa çıkma yasağı süresince 14 bin 727 evde yapılan zarar tespit çalışmalarında, 2 bin 44 evin ağır hasar görerek yıkıldığı belirtilirken, Şırnak merkezde toplam 6 bin konut yapılarak hak sahiplerine dağıtılacağı belirtildi.

3/36

Operasyonun sona ermesinin ardından devam eden sokağa çıkma yasağı süresince 14 bin 727 evde yapılan zarar tespit çalışmalarında ağır hasarlı olduğu tespit edilen 2 bin 44 ev yıkıldı. Şırnak merkezdeki Gazi Caddesi'nde 960 konut yapılacağı ve genelde yapılan toplum konut sayısının 6 bin olacağı belirtildi.

4/36

ırnak merkez de sokağa çıkma yasağından sonra Şırnak Valiliği ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü personellerince yapılan hasar tespit çalışmalarında evleri ve iş yerleri zarar gören vatandaşların hem hasar tespit hem de hasar tespitlerine yapılan itirazlar Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın çeşitli illerden görevlendirdiği personel tarafından Valilik koordinesinde yapılıyor.

5/36

Ayrıca evleri ve işyerleri hasar gören vatandaşlara çevre şehircilik Bakanlığınca projeleri yapılan ve ihale aşamasında olan Şırnak merkezde yapılacak olan konut ve iş yerleri hakkında tanıtım ve bilgi veriliyor.

6/36

İş yeri ve evi zarar gören Şırnaklı esnaftan Cumali Külter, esnaf ve vatandaşın mağduriyetlerinin önlenmesi için devletin biran önce yardım elini uzatmasını istedi.

7/36

Kapalı Spor Salonu'nda ev ve iş yerleri zarar gören vatandaşlar için kurulan stantlarda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, zarar tespit komisyonu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından vatandaşlara hizmet veriliyor.

8/36

Ev ve iş yerlerinde hasar meydana gelen vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Zarar Tespit Komisyonu'na başvuru yaparken, kira ve gıda yardımı almak isteyen vatandaşlar ise Sosyal ve Dayanışma Vakfı'na başvuruyor.

9/36

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü standında ise, il müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veriliyor.

10/36

Evi terör olaylarında yıkılan vatandaşlara, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce belirlenen şartlar uyarınca yeni evleri teslim edilene kadar her ay 560 lira kira yardımı yapılacak.

11/36

Kentte eşyaları zarar gören her vatandaşa da 5 bin liradan az olmamak şartıyla zarar gören eşyasının bedelinin ödeneceği belirtildi.

12/36

Şırnak Valiliği tarafından, merkezde PKK'lı teröristlerin kazdığı çukur ve oluşturduğu barikatların kaldırılması, huzur ve güven ortamının tekrar sağlanması amacıyla 14 Mart'ta başlatılan 'Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çiftçi Operasyonu' kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağı 8 ay sonra bugün kısmen kaldırıldı.

13/36

Belediye Başkanı DBP'li Serhat Kadırhan'ın görevden alındığı ve yerine kayyum olarak bir Vali Yardımcısı'nın atandığı Şırnak'ta, bugünden itibaren her gün sabah saat 05.00 ile saat 22.00 arasında sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

14/36

Dün, yasağın kalkacak olması nedeniyle kent girişinde yoğunluğun yaşanmaması için her mahalle için Şırnak'a dönme günü belirlenirken, Şırnak- Cizre, Şırınak- Hakkari ve Şırnak- Siirt karayolunda oluşturulan güvenlik noktalarından vatandaşların kent merkezine girişi sağlandı.

15/36

Her üç noktada kurulan güvenlik noktalarına gelen Şırnaklılar üst araması, GBT sorgusu ve araç aramasından geçirildikten sonra kentte alındı.

16/36

Şırnak'a girenlere ayrıca el yapımı patlayıcı ve hasar tespit konusunda nerelere başvuracakları konusunda bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

17/36

Şırnak'a dönüşler beklendiğinin çok altında kalırken, evleri tamamen yıkılan Şırnaklıların kentte dönmediği gözlendi. Dönenlerin bir kısmı fazla hasar görmeyen mahallerde bulunan evlerine giderken, bazılarının ise yakılan evlerinin enkazının bulunduğu yere gitmek yerine onları uzaktan cep telefonu ile görüntülendiği gözlendi.

18/36

Şırnak şehir merkezinde resmi kurumlar çalışırken, vatandaşlar 8 ay sonra kalkan yasaktan sonra bazı caddelerde tur attıkları görüldü. Kent merkezinde hasar tespit çalışmaları ve başvuruları için Spor salonunda kriz merkezi oluşturulurken, yaşanan çatışmalarda ağır hasar gören mahallerdeki yıkımın ve moloz kaldırma çalışmalarının ise sürdüğü belirtildi.

19/36

Şırnak'ın Gazi Paşa Yeşilyurt, İsmet Paşa, Cumhuriyet, Bahçelievler ve Yeni mahallesinde yıkım çalışmaları devam ederken, güvenlik güçleri özellikle yıkım çalışmalarının sürdüğü bölgelere el yapımı patlayıcı olabileceği nedeniyle vatandaşları uyardığı görüldü.

20/36

Şırnak Valiliğinin belirlediği program kapsamında kent girişinde yoğunluk yaşanmaması için bugün sadece Atatürk ve Vakıfkent mahallesi sakinlerinin il merkezine giriş yapabileceği belirtilirken, diğer mahallelerde oturan kent sakinlerinin de il merkezine alındıkları görüldÜ.

21/36

22/36

23/36

24/36

25/36

26/36

27/36

28/36

29/36

30/36

31/36

32/36

33/36

34/36

35/36