Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Son seçim anketi

Marmara Sosyal Araştırmalar ve Danışmanlık şirketinin Bilal Kalyoncu yönetiminde yaptığı "Türkiye Siyasi Eğilim /Ocak 2011" araştırmasının sonuçları internethaber sitesinde yayınlandı. Anketten çıkan sonuca göre, bu pazar bir genel seçim olması durumunda AK Parti tek başına iktidar görünüyor.

1/13

2011 yılının hemen başında 3 Ocak-8 Ocak tarihleri arasında Türkiye genelinde 21 İl ve 57 ilçede yüzyüze görüşme metoduyla 2650 kişi ile yapılan anketten çıkan sonuçlar şöyle;

2/13

Araştırma bulgularına göre CHP'nin ana muhalefet ve MHP'nin diğer muhalefet partisi olarak mecliste yer bulacağı öngörülürken, BDP'nin ise partisel olarak baraj sorunu yaşayacağı görülüyor.

3/13

Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Demokratik Sol Parti rakamsal olarak etki kabiliyetini kaybetme noktasına gelirken, yeni kurulan Has Parti ve Hak ve Eşitlik Partisinin yeni yeni araştırmalarda yer bulmaya başladığı görülüyor.

4/13

Seçmenin %55,9'u iki dil tartışmasının oy verme eğilimlerine etki etmeyeceğini ifade ederken, %19,2'lik bir grubunun konu ile ilgili bir fikri olmaması dikkat çekici özellikte araştırma bulgularına yansıyor..

5/13

CHP ve MHP oylarında artış var ancak iktidar için yeterli değil... CHP'nin yeni kongresi sonrası parti içi kavgaların yerini birliktelik mesajlarının alması, son dönemde CHP'de biraz olsun oy oranında artış olduğunu ortaya koyuyor. MHP ise iki dil ve özerklik tartışmalarının alevlendiği son günlerde beklenildiği ölçüde olmasa da %0,3'lük bir artış gösteriyor. Hem CHP'nin hem de MHP'nin oylarının önceki araştırmalara göre artırdığı gözlense de, iktidar olabilmek veya koalisyon hükemeti kurabilmek için yeterli olmadığı görülüyor.

6/13

AK Parti Seçmeni iktidar olmaya kilitlenmişken, CHP ve MHP seçmeninin, liderlerinin aksine partilerinin iktidara geleceğine inancı düşük seviyede... Seçmen analizleri üzerine bir çok çalışması bulunan Marmara Sosyal Araştırmalar ve Danışmanlık Şirketi'nin, seçmenlere özel sorduğu "oy verdiğiniz parti iktidar olabilir mi?" sorusuna, deneklerin verdiği cevaplar çok şaşırtıcı.

7/13

Seçim yaklaşırken beklenildiği gibi en önemli sorun yine işsizlik ve ekonomi... Araştırmada dikkat çeken bir başka nokta ise terör eylemlerinin uzunca bir süredir durağanlaşmasından dolayı Kürt sorunu ve PKK/Terör sorunu iki farklı kavram olarak seçmenin zihninde yer bulmaya başlamış.

8/13

AK Parti'yi iktidara kadınlar taşıyor... AK Parti'nin kitlesel olarak en büyük etkisinin kadınlar üzerinde olduğu araştırma bulguları ile ortaya çıkıyor. Kadınların %49,1'i oylarını AK Parti'ye vereceklerini belirtiyor. CHP ve MHP'nin erkekler üzerine daha fazla odaklanmış bir parti olduğunu, özellikle seçimlerde bu iki partinin kadın seçmen üzerine proje geliştirme gerekliliği araştırmaya yansımış bir diğer sonuç.

9/13

10/13

11/13

12/13