Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Stephen Hawking için Cambridge'de cenaze töreni

Fotoğraflar: Reuters

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden bilim insanı Stephen Hawking için İngiltere'nin Cambridge kentinde cenaze töreni düzenlendi.

1/15

Özellikle astrofizik alanındaki çalışmalarıyla birçok başarıya imza atan ve 14 Mart'ta kaybeden Stephen Hawking için düzenlenen cenaze törenine yaklaşık 500 kişi katıldı.

2/15

Hawking'in her fırsatta inançsız olduğunu vurgulamasına karşın çocukları Lucy, Robert ve Timothy, "Babamızın hayatı ve çalışmaları, hem inançsız hem de dindar birçok kişi için birçok şey ifade etti. Bu yüzden cenaze töreni hem kucaklayıcı hem de geleneksel" açıklaması ile Cambridge Üniversitesi'nin Aziz Meryem Kilise'sinde tören düzenledi.

3/15

Hawking'in beyaz zambak ve güllerle donatılan tabutu Cambridge Üniversitesi çalışanlarınca taşındı.

4/15

Törende ayrıca Hawking için bestelenen ve Zamanın Kısa Tarihi isimli kitabından alıntılar içeren Gece Gökyüzünün Ötesi isimli uzay temalı müzik çalındı.

5/15

Törende Hawking'in hayatını konu alan 2014 yapımı Her Şeyin Teorisi isimli biyografik filmde astrofizikçiyi canlandıran oyuncu Eddie Redmayne cenaze sırasında Zebur okudu.

6/15

Astronom Martin Rees, Hawking'in bir çocuğu ve öğrencisinin de ayrıca konuşma yapacağı törende kilisenin çanı 76 yaşında hayatını kaybeden bilim insanı için 76 kere çaldı.

7/15

Konuk listesinde SpaceX şirketinin kurucusu ve CEO'su Elon Musk'ın yanı sıra oyun yazarı Alan Bennett vardı.

8/15

Törene ayrıca Cambridge Üniversitesi mezunu ve model Lily Cole, Queen müzik grubunun gitaristi ve aynı zamanda bir astrofizikçi olan Brian May ve Hawking hakkında bir belgesel filmi çeken komedyen Dara O Briain da katıldı.

9/15

Teorik fizik alanındaki çalışmaları ile bilimin bu alanında büyük ilerlemelere katkıda bulunan Hawking'in cenaze töreni için Cambridge kentindeki geçiş merasimi sırasında binlerce kişi toplandı.

10/15

Astrofizikçinin külleri, 15 Temmuz'da Londra'da daha geniş bir katılımla düzenlenecek cenaze töreni sonrası aralarında Isaac Newton, Charles Darwin, Michael Faraday gibi bilim insanlarının mezarlarının da bulunduğu Westminster Abbey olarak bilinen Aziz Peter Kilisesi'nde toprağa verilecek.

11/15

12/15

13/15

14/15