Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Stresten uzak kalmak için bunları yiyin

Uzmanlar; bedensel ve ruhsal strese karşı vücudu korumak amacıyla düzenli egzersiz, kaliteli uyku ve dengeli beslenmenin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Ancak bunların yanında vücudun strese karşı dayanıklılığının artırılmasında bazı besinler de anahtar rol oynuyor:

1/34

Siyah Çikolata

2/34

Kakaoda bulunan "Bioflavanoid" adlı maddeler, yüksek düzeyde antioksidan etki gösteriyor ve stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini dengeliyor.

3/34

Çikolata, içerdiği magnezyum sayesinde ruhsal gerginlik ve kan basıncının düşürülmesine de yardımcı oluyor.

4/34

Ancak çikolataya sütün katılması, bu maddelerin bağırsaktan emilimini azalttığı için siyah ve sütsüz çikolatanın tüketilmesi öneriliyor.

5/34

Çikolatanın içeriğindeki "Theo bromine" ise doğal moral düzeltici olarak çalışıyor. Uzmanlar günde 20 - 40 gram siyah çikolata tüketimini sağlık açısından yararlı buluyor.

6/34

Badem ve Fındık

7/34

Yüksek miktarda çinko, B2 ve E vitamini içeriği sayesinde stres sırasında vücudun bağışıklık sisteminin dayanıklılığını artırıyor.

8/34

Alınan besin değerinin azalmaması için bu gıdaların kavrulmamış olarak tüketilmesi öneriliyor.

9/34

Gereken faydayı almak için günde 5 - 6 tane badem ve fındığın tüketilmesi yeterli oluyor.

10/34

Yaban Mersini ve Ahududu

11/34

Yapısında bulunan hücre koruyucu - onarıcı ve antioksidan açıdan zengin C vitamini sayesinde beyin ve vücudun erken yaşlanmaya karşı korunmasında etkili olduğu belirtiliyor.

12/34

Yağlı Balık

13/34

Özellikle soğuk su balıkları bol miktarda "Omega – 3" (balık yağı) içeriyor. Omega – 3'ün vücutta kalp - damar ve beyin - sinir sisteminin sağlığı açısından çok faydalı olduğu görülüyor.

14/34

Acı Biber

15/34

İçerdiği "Kapsaisin" sayesinde beynin doğal ağrı kesici ve mutluluk verici ajanı olan "Endorfin" maddesinin üretilmesini sağlıyor.

16/34

Ayrıca acı biberde bol miktarda C vitamini de bulunuyor.

17/34

Ispanak

18/34

Yüksek miktarda magnezyum içerdiği için stres hormonu olan kortizolün dengelenmesine ve kişinin ruhsal olarak kendini iyi hissetmesine yardımcı oluyor.

19/34

Günde bir tabak ıspanak tüketilmesi, günlük magnezyum ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor.

20/34

Hindi

21/34

İçeriğinde bol miktarda bulunan "Triptofan" beyni uyararak mutluluk hormonu olan "Seratonin" salgılanmasını sağlıyor.

22/34

Yulaf

23/34

Yulaf yemek, beynin seratonin salgılamasını uyarıyor. Ancak yavaş sindirilmesi ve pankreasın daha az yorulması amacıyla yulafın iri parçacıklar halinde tüketilmesi öneriliyor.

24/34

Tatlı Patates

25/34

İçerdiği beta - karoten ve diğer bağışıklık güçlendirici antioksidanlar ile yüksek lif oranı sayesinde vücudun kronik iltihabi hastalıklara karşı direncinin artırılmasında yararlı olduğu belirtiliyor.

26/34

Yoğurt

27/34

Ev tipi yoğurt; bol miktarda kalsiyum ve probiyotik (faydalı bakteri) içeriği ve asit azaltıcı etkisiyle vücutta bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlıyor.

28/34

Kuşkonmaz

29/34

İçeriğinde yüksek oranda bulunan folik asit, ruhsal strese karşı dayanıklılık sağlıyor

30/34

Bir porsiyon kuşkonmaz, vücudun günlük folik asit ihtiyacının yaklaşık üçte ikisini karşılıyor.

31/34

Avokado

32/34

Beyin sağlığı için önemli olan B grubu vitaminlerini yüksek miktarda içeriyor.

33/34

Ayrıca potasyum açısından zengin olması ve doymamış yağ içermesi nedeniyle kan basıncının kontrolüne de yardımcı oluyor.

34/34