Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Oruç tutarken susuzluğu gideren gıdalar

Ramazan ayında, kendinizi oruç tutmak için hazır hissetmek istiyorsanız, bugünden itibaren, günde en az sekiz bardak su içmeye kendinizi hazırlayın. Günde sekiz bardak su içmeyi alışkanlık haline getirecek olursanız, 2012 ramazan ayında da bu uygulamayı alışkanlık haline getireceğinizden dolayı, su içmekte zorlanmayacaksınızdır.

1/22

Ramazan ayının yaz mevsimine ve sıcak havalara gelmesi nedeniyle uzmanlar vatandaşları uyarıyor.

2/22

“Oruç tutmak isteyen ancak sağlık problemi olan vatandaşlar Ramazan ayı başlamadan doktorlarına başvurarak oruç tutmalarının kendilerine bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı konusunda mutlaka bilgi almaları gerekir. Özellikle şeker ve tansiyon hastaları ile gebe ve emziren kadınların dikkat etmelidir.

3/22

Ramazan ayının yazın sıcak günlerine denk gelmesi, serinleten ve susuzluğu gideren gıdaları da gündeme getirdi...

4/22

Oruç tutacak olanların zorlanmamaları için serinleten gıdalar almaları gerekiyor.

5/22

Sahurda tüketilecek bazı gıdalar sayesinde oruç tutarken susuzluğu en aza indirmek mümkün.

6/22

İşte oruç tutacakların susuzluğunu giderecek olan bazı gıdalar:

7/22

Şeftali: Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. Susuzluğu ve ağız kokusunu giderir.

8/22

Cildi nemlendirir dudaklara sürüldüğünde nemlendirici özelliği ile oruç tutanların dudaklarının kurumasını önler.

9/22

Meyan şerbeti: Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sıcak havalarda gazlı içeceklerin yerine tercih edilmesi gereken ve susuzluğu gün boyu gideren ender içeceklerden bir tanesi.

10/22

Siyah üzüm: Antioksidan özelliği çok kuvvetli olan ve yaz aylarında kolayca bulunabilen siyah üzüm de susuzluğu gideren gıdaların başında geliyor.

11/22

Ev yapımı Yoğurt: Evde hazırlanacak olan mayalanmış tuzsuz yoğurt da susuzluğu gidererek yazın sıcak günlerinde oruç tutanlara kolaylık sağlıyor.

12/22

Günde 3 kase yoğurt yemeye özen gösterin. 1 kase iftarda, 1 kase iftar ve sahur arasında, 1 kase de sahurda...

13/22

Yoğurt, protein, karbonhidrat ve yağ açısından çok dengeli bir yiyecektir. İçerdiği vitamin ve mineraller açısından vücut direncini artırıcı özelliği vardır.

14/22

Bağırsak çalışması Ramazan'da yavaşlayabilir ve kabızlık problemleri oluşabilir. Lif oranı zengin kabağı sofranızda bulundurun. Çorbalarınızın içine koyabilirsiniz; rendeleyip üzerini sarımsaklı yoğurtla süsleyerek salata olarak yiyebilirsiniz veya yeşil salatalarınızın içine bol limonlu bir şekilde koyabilirsiniz.

15/22

Domates: Yüzde 95 oranında su içeren domates, serinleten bir sebze. Domateste bol miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum, ayrıca vitamin ve lif bulunuyor.

16/22

Hurma: Bol miktarda potasyum, magnezyum ve demir içeren hurma adete bir mineral bombası. Spor yapanların harcadıkları enerjiyi hızlı bir şekilde yeniden veriyor. Çöl meyvesi hurma, susuzluğu da gideriyor.

17/22

Maden suyu: İçme suyuna kıyasla manden suyunda, sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi değerli katyonlar, ayrıca klorür, sülfat, nikrat ve hidrojen karbonat gibi anyonlar bulunuyor.

18/22

Soda susuzluğu gidermekte oldukça etkili bir içecek.

19/22

Kavun ve karpuz: Yaz meyvelerinden olan kavun ve karpuz da sahurda soğuk olarak tüketildiğinde uzun süre su içme ihtiyacını gideriyor.

20/22

Kolesterol probleminiz yoksa sahurda 1 tane kayısı kıvamında haşlanmış yumurta tüketin.

21/22

Gün içinde en az üç farklı renkte yaz meyvesi yemeye çalışın. Meyvelere rengini veren fitokimyasallar vücut direncini yükseltmede bire birdir. Mesela 2 tane sarı kayısı, 7-8 kırmızı kiraz, erik gibi...

22/22