Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tahran'daki kayak merkezlerinde hareketlilik

İran'da koronavirüs salgınına rağmen kayak merkezlerinde hareketlilik yaşanıyor.

1/20

Tahran'ın Şemiranat ilçesinde Elburz Dağları'nın üzerinde bulunan ve Tahran kent merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan Toçal Kayak Merkezi'ne sadece teleferik ile ulaşım sağlanıyor.

2/20

Uluslararası Kayak Federasyonu tesciline sahip, 3 bin 962 rakımda bulunan ve yılın büyük bölümü kar altında kalan kayak merkezinde 7 ayrı pist bulunuyor. İranlılar, ekimden mayısa kadar yılın 7 ayı boyunca buraya gelip 7 ayrı pistte kayak ve snowboard yapabiliyor.

3/20

Toçal kayak merkezi kurs sorumlusu Abbas İlyasi, koronavirüs nedeniyle daha önce 1000 kişinin alındığı alana halihazırda sadece 500 bilet satıldığını söyledi.

4/20

Kayak alanında sağlık kuralları, temizlik ve maske kullanımına dikkat ettiklerini dile getiren İlyasi, Toçal'ın Tahran'a yakın olması nedeniyle salgına rağmen rağbetin azalmadığını belirterek, şunları söyledi:

5/20

"Toçal kayak merkezinde İran Kayak Federasyonu gözetimi altında tüm sağlık protokollerine riayet edilmektedir.

6/20

Koronanın ilk günlerinde kayak yapmaya gelenler çok korkuyordu ve endişeliydi. Sağlık kurallarına riayet edildiğini gördüklerinde rahatladılar."

7/20

Baton, kayak ayakkabısı ve diğer kıyafetlerin İran'da üretilmediğine ve doların da yükselmesi nedeniyle fiyatların çok artığına dikkati çeken İlyasi, şöyle dedi:

8/20

"Kayak malzemelerini temin etmek eskiye göre daha da zorlaştı.

9/20

Önceden kayak takımı olmayan ve her şeyi sıfırdan alan birisi için maliyetli bir spor olabilir. Fakat kayaktan çok pahalı sporlar var."

10/20

İlyasi, sayısı artan kayak merkezlerine bağlı olarak bu spora ilginin de arttığını ve tesislerde meraklılara eğitim verdiklerini söyledi.

11/20

Kayak hocalığı yapan Şiva Şevendi de halkın kayağa ve yarışmalara ilgi gösterdiğini belirterek, eskiden "sadece zenginlerin" yaptığı bu spora şimdi toplumun her kesiminden insanların ilgi gösterdiğini vurguladı.

12/20

Şevendi, "Pandemi nedeniyle kayakçıların geleceğini düşünmüyorduk ancak aradan zaman geçince gelişler arttı.

13/20

Vatandaşlar kayak öğrenmeye meraklı. Buranın havası çok temiz.

14/20

Tatil zamanlarında buraya gelebiliyorlar." şeklinde konuştu.

15/20

Kayakçı Muhsin Kumayi de 35 yıldır kayak yaptığını ve Toçal'a her sene geldiğini aktararak, şunları anlattı:

16/20

"Toçal, yüksekliği nedeniyle dünyadaki birçok kayak merkezinden daha erken açılıyor.

17/20

Burada 7-8 ay kayak yapılabiliyor. Fırsat buldukça geliyorum.

18/20

Şimdi kayak sezonu ve çok güzel bir kar var."

19/20

Kumayi, Tahran'dan kayak merkezine teleferikle rahat gelebildiklerini ve salgın sürecinde de bilet satışlarının azalması ve yoğunluğun az olması nedeniyle daha iyi kayak yapabildiklerini kaydetti.

20/20