Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Taşınmanızı kolaylaştıracak 14 ipucu

Taşınma işlerine başlamadan önce eğer yeni evinizin ihtiyacı varsa ufak tefek tadilat işlerini yaptırmalısınız. Ev boşken bu tür işlerin yapılması daha kolay olur. Çünkü taşınma sürecinde bu tür işlerle uğraşmak iş yükünüzü artırır.

1/14

Ev taşımak güç gerektiren önemli bir iştir. Tek başınıza bu kadar işin altından kalkmanız mümkün değildir. Bu yüzden de size yardım edebilecek kişilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle de taşınma konusunda tecrübeli arkadaşlarınızı ya da akrabalarınızı seçerseniz sizin için daha faydalı olacaktır. Ancak yardım isteyeceğiniz kişilere önceden haber verin ki programlarını size göre ayarlayabilsinler.

2/14

Sonraki adımınız da yeni evinizde kullanmayı düşünmediğiniz eşyalarınızı belirlemek olmalıdır. Kullanmayacağınız bu eşyaları ayıkladığınız zaman taşınma işiniz daha kolaylaşmış olur.

3/14

Daha sonraki işiniz ise çok sayıda koli bulmak olmalıdır. Bunu için de mahallenizdeki marketlerden ya da bakkallardan yardım isteyebilirsiniz. Ancak önceden haberdar ederseniz kolileri atmadan sizin için hazırlarlar. Ayrıca büyük boy çöp poşetleri de pek çok eşyayı toparlamak için kullanılabilir.

4/14

Yeni evinize yerleştiğiniz zaman ilk günler için ihtiyaç duyacağınız eşyaların bulunacağı bir koli hazırlamalısınız. Bu kolinin içine; gündelik giysi, diş fırçası, diş macunu, havlu, terlik, çorap ve pijama gibi ilk etapta lazım olacak eşyaları koymalısınız. Böylece ilk günlerde size lazım olacak eşyaları tek tek aramadan hepsini bir arada bulursunuz.

5/14

Salon takımı, yatak odası, mutfak ve banyo dolabı gibi ağır olan eşyalarınızı söküp hazırlayın. Bu eşyaların küçük parçalarını ise ayrı ayrı poşetlerde toplayın.

6/14

Tüm elektrikli ve elektronik eşyalarınızı güvenli bir şekilde söküp kolilemek için hava kabarcıklı poşetler kullanmalısınız. Bunun için ince battaniye veya çarşaflardan da faydalanabilirsiniz. Gerekirse birkaç kat da sararak eşyaları daha güvenli bir şekilde kolileyebilirsiniz.

7/14

Bardak, tabak gibi kırılması kolay olan eşyalarınızı gazete kağıdına sarıp düzgün bir şekilde kolilere yerleştirmelisiniz. Ayrıca kırılma ihtimali olan eşyalarınızı da aynı kolide toplamaya özen gösterin.

8/14

Kolileri sağlam bir şekilde ve sıkıca bantlamayı ihmal etmeyin. Ayrıca kolileri içlerindeki eşyaları kaldırabileceğinden emin olmak için kontrol edin. Burada önemli olan kolilere alacağı kadar değil taşıyacağı kadar eşya koymaktır.

9/14

Kutuları gruplandırmayı ihmal etmeyin. Böylece mutfak eşyalarının bulunduğu koliler mutfağa, banyo eşyalarının bulunduğu koliler banyoya konulacaktır. Böylelikle kutular yeni eve bırakılırken bir karışıklık olmayacak ve yerleşmek daha kolaylaşacaktır.

10/14

Kolilerin üzerine görünür bir şekilde hangi tür eşyaların yer aldığını not edin. Bu zamanınızı alabilir ancak işlerinizi kolaylaştırması açısından çok önemli bir ayrıntıdır.

11/14

Yeni evinizi yerleştirmeye başlarken ilk önce acil olan eşyaları yerleştirmekle işe başlamalısınız. Örneğin hem kırılacak eşyalar olması sebebiyle hem de ilk yemek yeneceğinden dolayı öncelikle mutfak eşyalarını yerleştirmelisiniz. Diğer eşyaları da önem ve ihtiyaç sırasına göre yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Hepsini bir anda açarsanız büyük bir karmaşa yaşayabilirsiniz.

12/14

Yerleştirme aşamasında dikkat edilecek önemli bir hususta kolileri ya da poşetleri ait oldukları odalarda topluca açmaktır. Bütün eşyaları biranda görüp yerleştirmek daha kolay olur.

13/14

Yerleştirme sonrası ortaya çıkan koli, poşet, gazete gibi atıklarınızın sağlam olanlarını sonradan değerlendirmek üzere saklayabilirsiniz.

14/14