Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tatbikatta paraşütle denize atlayan komandolar nefes kesti

KKTC'de devam eden Şehit Teğmen Caner Gönyeli -2016 Arama Kurtarma Tatbikatı'nın deniz safhası başarıyla tamamlandı.

1/14

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) devam eden Şehit Teğmen Caner Gönyeli -2016 Arama Kurtarma Tatbikatı'nın deniz Safhası Gazimağusa açıklarında yapıldı.

2/14

KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, tatbikatı yürütüldüğü TCSG Yaşam Fırkateyni'ni ziyaret etti.

3/14

Tatbikatı KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Atilla Demirhan başta olmak üzere yabancı ülkelerden gelen askeri gözlemciler izledi.

4/14

Tatbikata Türkiye'den helikopter konuşlu bir fırkateyn, 2 Sahil Güvenlik korveti, 4 Sahil Güvenlik botu, 4 helikopter, 3 uçak, 1 Sahil Güvenlik Özel Harekat Timi, 1 Dalış Emniyet Güvenlik ve Arama Kurtarma Timi katıldı.

5/14

Tatbikatta KKTC'den ise 2 helikopter, 3 Sahil Güvenlik botu, bir römorkör ve bir deniz aracı yer aldı.

6/14

Seyir halinde bulunan ve çarpma sonucu yangın çıkan bir kuru yük gemisi ile içerisinde çok sayıda göçmen bulunan ticari gemiden kazazedelerin kurtarılması senaryosu gerçekleştirildi.

7/14

Yine tatbikatta bir ticari gemi ile tankerin çarpışması sonucu denize düşen kazazedelerin aranması ve kurtarılmasını amaçlayan 3 senaryo uygulandı.

8/14

Bu tatbikatta ilk defa Sahil Güvenlik Özel Harekat Timi, uçaktan kazazedeleri kurtarmak için uçaktan denize bir bot attı, ardından 6 güvenlik timi paraşütle denize atlayarak kazazedeleri kurtardı.

9/14

Tatbikat, arama kurtarma teşkilatlarının eğitim hedeflerine üst düzeyde katkı sağlayacak şekilde başarıyla tamamlandı.

10/14

Bu tatbikatın esas amacının hayat kurtarmak olduğunu belirtilirken, denizde ve karada zor durumda olan insanlara ulaşmak ve yardım çağrılarına en kısa sürede göstermenin insani bir zorunluluk olduğu vurgulandı.

11/14

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, "Türkiye Ege'de olduğu gibi Akdeniz'de de düzensiz göç mağdurlarının her birinin hayatta kalmasını büyük önem vermekte ve bu amaçla yoğun gayret sarfetmektedir.

12/14

Türkiye, ana maksadı insan hayatı kurtarmak olan arama kurtarma faaliyetlerinin etkinlikle icra edilmesi maksadıyla KKTC'yi desteklemeye ve karşılıklı iş birliğini arttırmaya devam edecektir" diye konuştu.

13/14

KKTC'de devam eden Şehit Teğmen Caner Gönyeli -2016 Arama Kurtarma Tatbikatı'nın deniz safhası başarıyla tamamlandı.

14/14