Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tatilciler mobili tercih ediyor

Turizm ve konaklama sektöründe, mobil uygulamaların payı her geçen gün artış gösteriyor. Seyahat edenler rezervasyon ve satın almalarda bilgisayarlar yerine mobil cihazları tercih ediyor. Özellikle son dakika rezervasyon ve satın almaları, mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor.

1/8

Konaklama ve turizm sektörü için bulut tabanlı servisler geliştiren CloudArena’nın kurucu ortağı Tolga Yalçınkaya’nın açıkladığı verilere göre, gecelik konaklama ve son dakika rezervasyonlarında, iş amaçlı seyahat edenlerin yaklaşık yüzde 36’sı işlemlerini tablet bilgisayar ve akıllı telefonlardan gerçekleştiriyor.

2/8

Tatil amaçlı seyahat edenlerin ise yaklaşık yüzde 40’ı satın alma ve rezervasyonlar için mobil cihazları tercih ediyor.

3/8

Konaklama hizmetlerinin rezervasyonu ve satın alınmasında mobil uygulamalar ve mobil tarayıcıların tercihi oranları arasında büyük fark bulunuyor. Verilere göre, gecelik konaklamalarda tatilcilerin yüzde 12’si, iş amaçlı seyahat edenlerin ise yüzde 17’si mobil uygulamaları tercih ediyor. Mobil tarayıcılarda ise bu oranlar yüzde 35 ve 38 düzeyinde.

4/8

Hizmet alıcılar, tesisler hakkındaki ilk izlenimlerini mobil cihazlar üzerinden edinirken satın alma ve rezervasyon işlemleri için yoğun olarak sabit bilgisayarları tercih ediyor. Örneğin seyahat edenlerin neredeyse yarısı konaklama tesisi arayışlarına mobil bir cihazda başlarken, yüzde 38’i sabit bilgisayarda, yüzde 15’i ise tablet bilgisayarda başlıyor. Önümüzdeki yıllarda ise mobil cihaz kullanımının artması öngörülüyor. Bu nedenle mobil arama optimizasyon çalışmaları konaklama tesisleri için büyük önem taşıyor.

5/8

Veriler aynı zamanda, seyahat edenlerin mobil araçları özellikle konaklama tesislerini aramak ve incelemek için kullandığını ortaya koyuyor. Verilere göre, kullanıcıların yüzde 60’ı mobil cihazları otel fotoğraflarını incelemek, yüzde 40’ı tesisler hakkında yazılanları okumak ve yüzde 42’si yerel tesisler hakkında araştırma yapmak yüzde 56’sı ise tesisler hakkındaki bilgileri paylaşmak amacıyla kullanıyor.

6/8

Veriler, mobil cihazlar için optimize edilmiş web sayfalarının, konaklama tesislerinin rezervasyon oranlarını yüzde 10 civarında artırdığını da gösteriyor.

7/8

Mevcut online seyahat acentelerinin tamamının mobil cihazlar için optimizasyonu bulunmasının şart olacağı 2016 yılında toplam rezervasyonların yüzde 32’sinin mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

8/8