Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Taziye ziyaretinde liderlerin beden dili analizi

Bu fotoğrafta Başbakan boynunu hafiften sağa eğmiş. Çoğu zaman kendisini otoriter ve güçlü gösteren beden dilini benimseyen Başbakan, boynunu eğerek gücünü ve otoritesini azaltıyor. Muhtemelen otoriter görünme ihtiyacı duymuyor. İçten ve dostane bir tutum sergiliyor. Kılıçdaroğlu’nun sol eli Başbakan’ın sağ eline çok yakın. Eğer o eliyle de tuttuysa, o da dostane bir tutum sergilemiş. Tutmadıysa, elinin bu kadar yakın olması tokalaşmaya dostane bir hava katıyor.

1/9

Başbakan bedeni ile Kılıçdaroğlu’na doğru eğilmiş. İlgi gösterdiğimiz zaman bedenimizi eğeriz. Kılıçdaroğlu da hafiften eğilerek yanıt vermiş ama daha çok sabit duruyor. Daha otoriter. Başbakan eğilerek dostane tutumunu sergiliyor. Yüz hatları sakin. Kendisini çok kontrol etmiyor. Kılıçdaroğlu’nun dudakları kilitlenmiş. İlgimizi kaybettiğimizde ya da fikrimizi söylemek istemediğimizde sergilediğimiz bir davranış.

2/9

Bir gülümseme hakim ama bir önceki fotoğrafta olduğu gibi bu fotoğrafta da birbirlerine bakmıyorlar. İletişimi daha samimi bir ortama taşımayıp, bu noktada tutuyorlar. Başbakan gülüyor ama bedeni hala yana eğilmiş durumda. Geriye yaslanmayarak, Kılıçdaroğlu’na ilgisi ve alakasını devam ettiriyor. Her ikisinin de eli masa üstünde. Otoritelerini bir nevi koruyorlar.

3/9

Başbakan hala yana eğilmiş durumda. İlgi devam ediyor. Kılıçdaroğlu’nun elleri masanın altında. Otoritesini azaltmış ve daha rahat ve doğal pozisyonda. Akif Hamzaçebi hurmayı sol eliyle alıyor. Sağ eli ile alsa, Kılıçdaroğlu’nun alanına girecek. Otoritesi kendimizinkinden yüksek olan kişilerin alanına girmek istemeyiz.

4/9

5/9

Kılıçdaroğlu duaya konsantre olmuş. Yüz hatları gergin. Başbakan’ın yüzü sakin. Daha çok boşluğa bakıyor. Dua kendisini almış bir yere götürmüş gibi.

6/9

Başbakan ile Kılıçdaroğlu sıkı ve samimi bir tokalaşma yapıyor. Gözlerini birbirlerinden kaçırmışlar. Anlık bir görüntü olabilir. Anlık değilse, samimi olmak istiyorlar ama olamıyorlar izlenimi doğuyor. Başbakan’ın boynu çok olmasa da yine sağa eğilmiş. Dostane bir duruş.

7/9

Bu selamlaşma Başbakan-Kılıçdaroğlu selamlaşmasından farklı. Daha resmi. Başbakan’ın başı da dik. Önceki gibi sağa eğilmiş değil. Gözler ile iletişim kurulmamış. Farklı yerlere bakıyorlar. Bu da doğallığı bozuyor. İletişim kurulmamış.

8/9

Bahçeli ellerini kilitlemiş. Bu hareketi kendimizi rahat hissetmediğimiz ve endişeli olduğumuz durumlarda yaparız. Bir nevi kendini ortamdan çekme hareketidir. Bahçeli bedenini iyice küçülterek, otoriter bir görüntü sergilemek istemiyor. Başbakan daha rahat. Ellerini yanlara açarak alanını ve otoritesini genişletmiş.

9/9