Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tekerlekli sandalyeyle yaptıkları dans izleyenleri büyüledi

Fotoğraflar: İHA

Uluslararası Kadınlar Çiçek Açıyor (IWAB) Projesi Yeni Yıl Festivali'nin son gününde Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Tekerlekli Sandalye Dans Türkiye Şampiyonası yapıldı.

1/14

Tekerlekli sandalyeleriyle birbirinden farklı dans figürü sergileyen sanatçılar izleyenleri kendilerine hayran bıraktı.

2/14

28-30 Aralık tarihlerini kapsayan etkinliğin son gününde, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve IWAB birlikteliğiyle Tekerlekli Sandalye Dans Türkiye Şampiyonası yapıldı.

3/14

3 kategoride 10 sporcunun katıldığı şampiyonada farklı dans figürü sergileyen sporcular izleyenleri kendilerine hayran bıraktı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden şampiyonaya katılan 10 sporcu, tek kadınlar, tek erkekler ve çiftler kategorisinde yarıştı.

4/14

"BÜNYEMİZE YENİ KATTIĞIMIZ BİR SPOR DALI OLDUĞU İÇİN DEĞER VERMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Federasyonları bünyesinde 18 farklı spor dalı olduğunu ifade eden Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Arif Ümit Uztürk, "Şampiyonamızın bu yıl ikincisini düzenliyoruz."

5/14

Uztürk, "Bünyemize yeni kattığımız bir spor dalı olduğu için değer vermeye çalışıyoruz. Paralimpik özellik taşıyan bir spor dalı. Ancak henüz paralimpik oyunlarda yarışma şansı bulamadı. Netice de bu sporla ya da bizim diğer dallarımızda faaliyet geçen insanlar, spor yapan insanlar. Bunlar bir taraftan da rehabilite olmuş oluyorlar. Bu çok önemli. Performans bakımından yüksek noktalara çıkanları da milli takımlar gönderiyoruz" dedi.

6/14

"TEKERLEKLİ DANS BRANŞINDA ENGELLİ VE ENGELSİZ BİREYLER BİRLİKTE YARIŞABİLİYOR"

Tekerlekli dansta ilk kez uluslararası yarışmalar katıldıklarını da sözlerine ekleyen Uztürk, "Gelişmekte olan bir spor dalı, daha iyi seviyelere ve konumlara geleceğini umuyorum. Burada güzel bir organizasyon var. Yarışmacı olarak 10 sporcu var."

7/14

Uztürk, "Değişik kategorilerde yarışacakları için 15 gibi değerlendiriyoruz. Engelli ve engelsiz bireylerin birlikte yarıştıkları tek spor dalı özelliğini taşıyor. Diğer branşlarımızda sadece engellilerimiz yarışıyor ama tekerlekli dans branşında engelli ve engelsiz bireyler birlikte yarışabiliyor" ifadelerini kaydetti.

8/14

"DANSI VE MÜZİĞİ ÇOK SEVİYORUM"

Yaklaşık 4 yıldır tekerlekli sandalye dansı yaptığını söyleyen Sinem Toprak, "Türkiye Şampiyonası olduğunu duyduk ve İzmir’den buraya geldik. Dansı ve müziği çok seviyorum. Sahnede olmayı da çok seviyorum.

9/14

Toprak, "Hedefim burada birinci olmak, başka da bir hedefimiz olamaz. Birinci olursak da ülkemizi yurt dışında temsil etmek" dedi.

10/14

"HEDEFİMİZ ALTIN MADALYA ALIP İSTİKLAL MARŞIMIZI HERKESE DUYURMAK"

4 yıldır tekerlekli sandalye dansıyla uğraştığını dile getiren Osman Ertöz, "2 yıldır milli takımda yer alıyorum. 2016 ve 2017 yıllarında Avrupa Şampiyonasında ülkemizi temsil ettim. 2 yaşında yanlış iğne sonucu tekerlekli sandalye bağımlısı oldum. "

11/14

Ertöz, "Dansı da çok seviyorum, içimdeki duyguların dışarıya yansıması bunlardan büyük bir mutluluk ve haz duyuyorum. Türkiye’de çok geç başlayan bir spor fakat yurt dışında çok iyi bir izlenim oluşturduk. 2016’da 6’ncı 2017 yılında ise 5’inci olduk. Hedefimiz bu yıl ise altın madalya alıp İstiklal Marşımızı herkese duyurmak" diye konuştu.

12/14

Şampiyona bu akşam sona erecek.

13/14