Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Teknoloji devleri Japonya'da diz çöktü

NISSAN MOTOR Japonya'daki dört montaj fabrikasında da üretim durdu. Tochigi ve Fukushima'daki fabrikalarında küçük çaplı yangınlar çıktı. Tochigi'deki fabrikada iki çalışan hafif yaralandı.

1/18

TOKYO ENERGY Şirketin Fukushima Daiichi’deki nükleer santralinde üç reaktörün otomatik olarak kendini kapattığı belirtildi. Reaktörlerdeki soğutma sistemleri de aynı anda kapandı. Tesiste herhangi bir nükleer sızıntı gerçekleşmedi. Gözlem kameraları da durumu teyit etti.

2/18

SONY Şirketin ikisi Fukushima, dördü de Miyagi de olmak üzere Japonya’daki altı fabrikasının tamamında faaliyetlerde durduruldu. Çalışanlar tahliye edildi. Sony’nin Miyagi’deki fabrikası kimyasal yarı iletkenler, diğer üç fabrikasıysa optik film ve farklı yedek parçalar üretiyordu. Fukushima’daki fabrikalarda batarya üretimi gerçekleşiyor.

3/18

CITIGROUP HOLDINGS JAPAN İşlemlerde bir aksama bulunmuyor, operasyonlar deprem sonrasında önceki gibi devam ediyor. Tokyo'daki tüm personel güvende. Tokyo dışındaki tüm şubelerdeki personelinin güvenliği için henüz bir doğrulama yapılmadı. Sendai de şubesi bulunmuyor.

4/18

JSR (Sentetik kauçuk üreticisi) Ibaraki'deki, Kashima fabrikası üretimi durdurdu. Herhangi bir tesisi için hasar bildirmedi.

5/18

MITSUİ MADENCİLİK Aomori bölgesindeki Hachinohe çinko tesisindeki operasyonlarını durdurdu.

6/18

TOKYO GAS Şirket, Kanto şehrinde 35 bin eve doğalgaz tedarikini kesti.

7/18

ASAHI KASAI Miyagi'de bulunan fabrikanın elektrik kesintisi nedeniyle faaliyeti durdu. İşçiler tahliye edildi ancak zararın boyutu konusunda bir tahmin bulunmuyor.

8/18

BRIDGESTONE Büyük fabrikalarından herhangi biri için bildirilmiş hasar bulunmuyor.

9/18

COSMO OIL Tokyo'nun doğusunda Chiba'da bulunan petrol rafinerisinde büyük yangın çıktı. Tüm faaliyetler dururken, rafinerideki yangının söndürülmesi için çalışmalar devam ediyor.

10/18

FUJITSU Bazı üretim tesisleri zarar gördü ancak ölü ya yaralı yok.

11/18

CANON Herhangi bir hasar ya da yaralanma haberi gelmedi.

12/18

SUMITOMO METAL INDUSTRIES Metal üreticisi şirket, Ibaraki’deki fabrikasında iki büyük endüstriyel fırınını kapattı. Şirkette kimsenin yaralanmadığı belirtildi

13/18

PANASONIC Fukishima'da ses sistemleri ve dijital kamera üreten iki fabrika, Miyagi'de ise fotoğraf makinesi lensi üreten bir fabrikada üretim durdu.

14/18

TOHOKU ENERGY Şirketin Miyagi’deki santralinde, bir tirbünden dumanların yükseldiği belirtildi. Tesisteki nükleer santrallerde herhangi bir sızıntının olmadığı belirtildi.

15/18

HONDA MOTOR Tochigi'deki ar-ge biriminde kantin duvarının çökmesiyle 43 yaşında bir erkek çalışan hayatını kaybetti. Tochigi'deki diğer birimlerde de duvar ve çatılarda hasarlar meydana geldi. 30 kişi yaralandı. Sayama, Tochigi ve Hamamatsu'daki fabrikalarda faaliyet durdu. Japonya'nın orta kesiminde bulunan Suzuka fabrikasında ise ara verilen üretime yeniden başlandı

16/18

JFE ÇELİK Şirket önceden gelen haberleri yalanlayarak Chiba'daki fabrikasında yangın olmadığını açıkladı.

17/18

TOYOTA MOTOR Japon otomobil üreticisinin yedek parça merkezi Miyagi kentinde bulunuyor. Yaris marka otomobillere yedek parça sağlayan fabrika yılda 120 bin birimlik üretim gerçekleştiriyor. Şirketin Kanto kentinde de yedek parça üretim tesisi bulunuyor. Burada da Belta, Auris, Blade modelleri için üretim gerçekleşiyor

18/18