Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Teknolojide nereden nereye

Elimizden düşürmediğimiz sanal bebeklerden tozuna üfleyip çalıştırdığımız atari kasetlerine.. Teknolojide yakın zamanda neler değişti kısaca derledik.. ENSONHABER.COM/DETAYHABER

1/11

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki insanlar artık teknolojiyi takip edemez duruma geldi. Bugünlerde biraz da geçmişe bakalım dedik. Bugün kullandığımız teknolojiye geçmişi düşünerek baktığımızda aslında ürünlerin geliştirilerek önümüze tekrar sunulduğunu görüyoruz.

2/11

Son zamanlarda Apple, Samsung gibi teknoloji devlerinin yarıştığı akıllı saat piyasası geçmiş teknolojiye göre bizi şaşırtıyor.

3/11

Eskiden kullandığımız sadece ışığı yanan ve alarmı çalan dijital saatlere göre bugünkü saatler birçok özellik taşıyor. Öyle ki PlayStation 1'in oyunlarını oynayabileceğiniz saatler bile satılıyor.

4/11

Bir zamanlar evlerde tüplü televizyonlarla kullanılan atarileri ve atari kasetlerini de unutmadık. Çok oynadığımız zaman adaptörü ısınan atarilerin, çalışmadığı zaman tozuna üflediğimiz atari kasetlerinin yerini ise günümüzde PlayStation'lar ve içlerindeki çipler aldı. PlayStation'larda oynanan özellikle futbol oyunları kullanıcıları adeta ekrana bağlıyor.

5/11

Yığınla köşelere, çekmecelere sakladığımız atari kasetlerinin yerine de artık PlayStationlara takılan bir çip geldi. PlayStation'a takılan bir çiple onlarca oyun oynanabiliyor.

6/11

Atariyi düşününce aklımıza o unutulmaz Ördek Avı oyunu da geldi. Atariye ek olarak kullanılan silahla oynanan oyunla ekranda çıkan ördekleri vurarak puan toplamaya çalışırdık.

7/11

Şimdilerde ise kullanıcılar PlayStation ve Wii ile birçok oyun oynama şansı buluyor. O zaman kullandığımız ördek oyununa göre hayli gelişmiş bu teknoloji ile tenis ve dövüş gibi oyunlar kullanıcıların eğlenmesini sağlıyor. Geçmişi özleyenlere bir not; Ataride oynadığımız Ördek Avı şimdilerde internet sitelerinde de oynanabiliyor.

8/11

İnsanların okulda, işte, evde her zaman yanında bulundurduğu akıllı telefonlara şaşırmayalım çünkü eskiden de kullanılan ve ellerden hiç düşmeyen sanal bebekler vardı. Belki bu kadar yaygın değildi ancak bugünün gençlerini düşünürsek sanal bebeklerle büyüyen bir gençlik diyebiliriz.

9/11

Yani bu alışkanlık o kadar da yeni değil. Günümüzde sanal bebeklerin yerini akıllı telefonlardaki uygulamalar yer aldı. Akıllı telefonlarda daha geniş kapsamda kullanıcıya tepki veren ve görsel olarak da çok daha iyi olan bazı uygulamalar sanal bebekleri insanlara unutturdu.

10/11

Çalıştırmak için yalnızca iki kalem pil yeterli olan tetrisler de zamanla unutuldu. Küçücük ekranlarda oynanan tetrislerin yerini günümüzde PSP'ler almış durumda. Sony'in ürünü olan PSP'ler içerisindeki geniş oyun yelpazesiyle artık insanlara tetrisi hatırlatmıyor bile..

11/11