Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Terörle mücadelede köpekler etkin rol oynuyor

FOTOĞRAFLAR: ANADOLU AJANSI

1/26

Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığında yetiştirilen köpekler, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında hain tuzakları tespit ederek Mehmekçik'in en büyük destekçisi oldu.

2/26

Bursa'nın Gemlik ilçesindeki Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığında "bomba ve mayın arama, takip, arama, keşif, devriye ve narkotik madde arama" olmak üzere 7 branşta ihtisas eğitimlerini tamamlayan köpekler, TSK bünyesinde kritik bölgelerde görev yaparak, çok sayıda başarıya imza attı.

3/26

TSK tarafından Suriye'nin kuzeyinde icra edilen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında da etkin görev alan özel eğitimli köpekler, tuzaklanan birçok patlayıcının tespitinde de başrol oynayarak, Mehmetçik'in en büyük destekçisi oldu.

4/26

Özellikle teröristlerle sıcak temasların yaşandığı bölgelerde kullanılan "Alman Çoban, Labrador ve Belçika Malinois" ırkı köpekler, mayın ve el yapımı patlayıcılar ve bunlara bağlanmış tuzakları yüzde 100 bulma yeteneğine sahip.

5/26

Dedektörlere kıyasla yanlış cevap verme oranının daha düşük olduğu belirtilen bu köpekler, eğitim sırasında alana yerleştirilen mayın ve patlayıcıları tek tek tespit ederek, yerlerinin belirlenmesini sağlıyor.

6/26

Dünyadaki bütün köpekler ipe bağlı şekilde arama gerçekleştirirken Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığında yetiştirilen köpekler serbest arama yapabiliyor.

7/26

Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı Bölük Komutanı Üsteğmen Hakan İzgi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezde 7 farklı branşta uyumluluk testlerine göre eğitim alan köpeklerin tertip emirleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan birliklere sevk edildiğini söyledi.

8/26

Komutanlık bünyesinde eğitim ve üretim aşamasında 2 bölük olduğunu belirten İzgi, Köpek Üretim ve Bakım Bölüğünde damızlık köpeklerden yavru elde edildiğini anlattı.

9/26

Yavruların 3 aylık bakım sürecinden sonra testlerden geçtiğini vurgulayan Üsteğmen İzgi, "Testlerin sonunda köpekler yatkın oldukları branşlara göre seçiliyor.

10/26

Eğitimlerimiz genel olarak sosyalizasyon eğitimiyle başlıyor. 6 aylık bu eğitimin ardından her branşın kendine göre farklı nitelikleri var.

11/26

Toplam 20 ay süren eğitimin son 3 ayında ise göreve gidecek köpek eğiticisiyle beraber bağ kurma eğitimi alıyor." diye konuştu.

12/26

Üsteğmen İzgi, köpeklerin çok duygusal hayvanlar olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

13/26

"Köpek eğiticisi ya da kullanıcısı olacak personelin mutlaka köpekleri sevmesi, ilgi duyması ve onlarla arkadaş olabilecek nitelikle davranması, ilk aradığımız özellikler. 20 ay süren süreci, bir çocuğu anaokulundan alıp üniversiteden mezun etmek gibi tanımlayabiliriz. Eğittiğimiz bütün köpekler Türkiye'nin dört bir yanında görev yapıyor.

14/26

Ağırlıklı olarak terörle mücadele harekat bölgelerinde görev alıyorlar. Önceki yıllarda yapılan meskun mahal operasyonları, geçen yıl gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Harekatı'nda köpeklerimiz başarıyla görev yaptı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgesinde de köpekli 35 timimiz başarıyla görevlerine devam ediyor."

15/26

İzgi, mayın arama köpeklerinin, sadece askeri patlayıcıları değil, bunun yanında patlayıcı madde olmayan ancak kimyasal özelliklerinden dolayı patlayıcı maddeye çevrilebilen "amonyum nitrat" gibi terörist unsurlarca aktif kullanılan maddeleri de tespit ettiğine dikkati çekti.

16/26

17/26

18/26

19/26

20/26

21/26

22/26

23/26

24/26

25/26