Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tırnaklarınız hastalık habercisi olabilir

Beyaz tırnaklar Karaciğerinizde bir sorun olduğunun habercisi olabilir. Eğer tırnaklarınız resimde görüldüğü gibi beyazsa bu hepatit veya başka bir karaciğer rahatsızlığının belirtisi olabilir.

1/19

Kaşık tırnaklar Yukarı doğru kıvrık ve yumuşak tırnaklar kaşık tırnak olarak adlandırılır ve anemi, karaciğer rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ya da hipertirodizm habercisi olabilir.

2/19

Gevşek tırnaklar Yerinden çıkan, gevşek tırnaklar hipertiroidizm belirtisi olabilir.

3/19

Tırnak çentikleri Tırnak çentikleri sedef hastalığı, egzama veya daha nadir olarak artrit veya alopesi (saç dökülmesi) belirtisi olabilir.

4/19

Sarı tırnaklar Enfeksiyon veya daha ciddi bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Ayrıca sarı tırnaklar bir mantar enfeksiyonuna da işaret ediyor olabilir. Tirod sorunları da tırnaklarınızın sararmasına sebep olabilir.

5/19

Yumru tırnak Yumru şeklide veya yuvarlaklaşmış tırnaklar akciğer sorunlarına işaret eder.

6/19

Siyah tırnaklar Tırnaklardaki siyah çizgiler koyu tenli insanlarda sık görülen bir durum olsa da, deriye kadar sirayet eden kararmalar, renk değişiklikleri melanom belirtisi olabilir ve biyopsi gerektirebilir.

7/19

İnce tırnaklar "Jel tırnaklar" adı verilen bu yapı tırnaklara aşırı kimyasal uygulanmasından dolayı ortaya çıkabilir.

8/19

Tırnak çıkıntıları Tırnaklarınızdaki dikey çıkıntılar endişe verici gibi görünebilir ancak uzmanlar bunun normal olduğunu ve endişelenecek bir durum olmadığını belirtiyor. Yaşlanmayla ortaya çıkması muhtemel normal bir durum.

9/19

Çatlak veya kırık tırnaklar Tırnağınızın bir kısmı renk değiştirirse, çatlarsa veya kısmen kırılıp koparsa bu tırnak mantarına işaret eder.

10/19

Tırnaklardaki beyaz noktalar Uzmanlar bu noktaların kalıtımsal, yaralanma sonucu, ağır manikür sonucu veya bilinmeyen başka sebeplerden kaynaklanabileceğini belirtiyor.

11/19

Yatay çizgiler Dikey çizgiler zararsız olsa da, tırnak üzerindeki enlemesine, yatay çizgiler aynı şekilde zararsız olmayabilir. "Beau çizgileri" adı verilen bu çentikler ve çöküntüler yüksek ateşe sebep olan bir rahatsızlık veya diyabet ya da çinko yetmezliği belirtisi olabilir.

12/19

Tırnağın altında kan toplanması O bölgede bir yaralanma olduğunun işareti. Belki çekiçle tırnağınıza vurdunuz belki de sehpaya çarptınız. Buz koymanız kafi gelecektir.

13/19

Mavi tırnaklar Doktorların ameliyat öncesinde narkoz uygulamadan evvel hastalardan ojelerini çıkarmalarını istemelerinin sebebi mavi tırnaklardır. Çünkü mavi tırnak yeterli oksijen alamadığınızın veya diğer akciğer problemlerinin habercisi olabilir.

14/19

Ayak başparmağı tırnağının batması Eğer ayak başparmağınızın tırnağı kıvrılarak derinize batıyorsa, kalın tırnaklı biri olabilirsiniz. Bu ayrıca kullandığınız ayakkabıların ayağınızın biçimine uygun olmadığının veya ayağınızda bir yaralanma olduğunun da belirtisi olabilir.

15/19

Kıskaç tırnaklar Kıskaç tırnaklar çok farklı şekillerde kıvrılmış tırnakları ifade eder. Fazla manikürden kaynaklanabileceği gibi kalıtımsal da olabilir veya tümör ya da yanlış ayakkabı seçimiyle de alakalı olabilir.

16/19

Zayıf tırnaklar Eğer tırnaklarınız çabuk kırılıyor ve çatlıyorsa veya genel olarak zayıfsa akrilik oje kullanmaya veya sık manikür yaptırmaya bir süre ara vermeniz sizin yararınıza olacaktır.

17/19

Tırnak yeme Anksiyete ve stres belirtisi. Gergin, sinirli, sıkıntılı olduğunuzda başınıza gelen bir durum. Stresten uzak durmak için tedbirlerinizi almaya bakın.

18/19

Tırnak uçlarında siyah şeritler Diyabet veya başka bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Eğer tırnaklarınızın uç kısımlarında siyah şeritler varsa büyük ihtimalle yaşlanıyorsunuz demektir. Ancak uzmanlara göre resimde görüldüğü gibi bir bozulma varsa bu karaciğer hastalığına, konjestif kalp rahatsızlığına veya diyabete de işaret ediyor olabilir.

19/19