Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tunus'taki protestolar 3. gündür sürüyor

Tunus'ta hayat pahalılığı protestoları üçüncü geceyi geride bırakırken olaylar Başbakan Yusuf Şahid ile muhalefetteki sol oluşum Halkçı Cephe arasında karşılıklı suçlamalara yol açtı. (Anadolu Ajansı)

1/33

Tunus'ta ağırlaşan ekonomik koşullara karşı Pazar günü başlayan protestolar, başkent Tunus ve dört ayrı kentte üçüncü gece de devam etti. (Anadolu Ajansı)

2/33

İhlas Haber Ajansı'nın (İHA) bildirdiğine göre, Şeybani, bu sabahki açıklamasında, Tunus’ta sükunetin sağlandığı, sabotaj olaylarının bir önceki geceye göre azaldığı, protestoların 3. gününde yağma, hırsızlık ve tahrip olaylarına katılan 328 kişinin gözaltına alındığını söyledi. (Anadolu Ajansı)

3/33

Sözcü, milli güvenlik güçlerine ait 45 aracın, mahalli polisin ise 12 aracının tahrip edildiğini kaydetti. Olaylarda 49 polisin yaralandığı, olayların başlamasından bu yana gözaltı sayısının 565’i bulduğu bildirildi. (Anadolu Ajansı)

4/33

Dün gece Kasrin şehrinin Tale kasabasında bir Polis Merkezi tahrip edildi. Bir polisin evi yakıldı. Zehrai Mahallesinde bir mağazaya saldırı düzenlendi. (Anadolu Ajansı)

5/33

Gassarin şehrinde ise devlet ve özel mülkiyeti korumak için ordu ve güvenlik güçleri görevlendirildi. (Anadolu Ajansı)

6/33

Tunus Başbakanı Yusuf Şahid, ülkedeki protestolarda yaşanan yağma ve şiddet olaylarının ardında "yolsuzluk şebekeleri ve Halkçı Cephenin kışkırtmalarının" olduğunu iddia etti. (Anadolu Ajansı)

7/33

Protestolar sırasında zarar gören yerel bir radyo istasyonunu ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Şahid, hayat pahalılığına karşı barışçıl gösterilerin yanında olduğunu ve ekonomik reformlar ne kadar zor olursa olsun ekonominin düzeltilmesi amacı taşıdığını ifade etti. (Anadolu Ajansı)

8/33

Gösterilerde yaşanan şiddet olayları, kamu ve özel mülke zarar verilmesi nedeniyle protestolara desteğini açıklayan Halkçı Cepheyi suçlayan Şahid, şunları söyledi:

9/33

"Saldırganlar tüm olayları suistimal ederek vandallık ve yağmalama için sokağa çıkıyor. Küçük çocukları kullanıyorlar. Tunus'un çıkarına değil bilakis yolsuzluk şebekelerine ve yolsuzluktan tutuklu olanların serbest kalmak için hükümete baskı kurma çabalarına, aynı şeklide yolsuzlukla mücadele sonunda zarar gören kaçakçılık şebekelerine hizmet ediyorlar. Bunlara Halkçı Cephenin de yer aldığı sorumsuz ve kışkırtıcı siyasiler dahil." (Anadolu Ajansı)

10/33

Şahid, Halkçı Cephe partisinin parlamentoda bütçe yasası sırasında vergi artışları konusunda lehte oy kullanması ancak sonrasında sokaklarda protesto çağrısı yapmasına "sorumsuzluk" nitelemesinde bulundu. (Anadolu Ajansı)

11/33

Sokaklarda "devrime ilişkin umudu zayıflayan gençler" ile "vandalların" karıştırılmaması gerektiğini belirten Şahid, kamu ve özel mülke zarar verenler ve yağmacılarla ilgili soruşturma başlatılacağına dikkati çekerek, "Yaşananlar şiddet ve bunu kabul edemeyiz. Devlet kararlılığını sürdürecek." dedi. (Anadolu Ajansı)

12/33

Şahid, Tunus'ta protestoların artışının ardından gündeme gelen ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanacağı yönündeki haberleri değerlendirerek, bu kararın güvenlik amacı olduğunu ve Milli Güvenlik Konseyi tarafından alınabileceğini anlattı. (Anadolu Ajansı)

13/33

Öte yandan, suçlamaların muhatabı sol partilerin bir araya gelmesiyle parlamentoda 15 vekille temsil edilen Halkçı Cephe ise şiddet olayları üzerinden hükümete yüklendi. (Anadolu Ajansı)

14/33

Halkçı Cephe sözcüsü Hama Hamami, yerel basına yaptığı açıklamada, "Sistematik şiddet olayları aslında Halkçı Cepheyi kışkırtmakla suçlayan hükümetin işine yarıyor. İktidardaki partiler barışçıl gösterileri şiddet yanlısı şeklinde göstermeye çalışıyor." ifadelerini kullandı. (Anadolu Ajansı)

15/33

Tunus, yılbaşında gelen zamların neden olduğu hayat pahalılığını protesto amacıyla başlayan gösterilerde üçüncü günü geride bıraktı. (Anadolu Ajansı)

16/33

Gösterilerin bazılarında yer yer yağma, kamu ve özel mülke zarar olayları yaşanırken güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla müdahaleleri görüldü. (Anadolu Ajansı)

17/33

Üçüncü gününde bazı şehirlerde devam eden protestoların, başkent Tunus'a da sıçradığı aktarıldı. (Anadolu Ajansı)

18/33

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, başkentin Zahruni bölgesinde göstericiler lastik yakarak yol kapatmaya çalıştı. (Anadolu Ajansı)

19/33

Güvenlik güçleri de kendilerine taş atan ve yol kapatan eylemcilere göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu. (Anadolu Ajansı)

20/33

Bu arada, pazartesi gecesi bir göstericinin hayatını kaybettiği Manuba vilayetine bağlı Tabarba bölgesinde polisin birkaç eve baskın düzenleyerek bazı kişileri gözaltına aldığı bildirildi. (Anadolu Ajansı)

21/33

Şehirdeki Ulusal Muhafızlık binasına taş atarak saldıran göstericilere, güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği belirtildi. (Anadolu Ajansı)

22/33

Başkentin yanı sıra Kayrevan, Nabil, Susa, Kasrine gibi ülkenin birçok vilayetinde göstericilerin yola barikat kurmaya çalıştığı, güvenlik merkezlerine, kamu binalarına saldırdığı ve polislere taş attığı, güvenlik güçlerinin de bunlara göz yaşartıcı gazla karşılık verdiği ifade edildi. (Anadolu Ajansı)

23/33

Tunus'ta hükümet, cari açığı azaltmak amacıyla 2018 yılı bütçe yasasıyla çok sayıda kemer sıkma önlemi aldı. (Anadolu Ajansı)

24/33

Yılbaşında yeni bütçe yasasının hayata geçmesinin ardından yüzde 18'lik katma değer vergisi (KDV) yüzde 1 artırıldı. (Anadolu Ajansı)

25/33

Bunun yanı sıra sosyal güvenlik kesintilerinde çalışandan ve işverenden yüzde 1 artış gibi yeni vergiler getirildi. (Anadolu Ajansı)

26/33

Hükümet özellikle lüks tüketim malları ile Tunuslu üreticileri korumak için ithalatın birçok kalemine de ek vergiler uygulamaya başladı. (Anadolu Ajansı)

27/33

Tüm bu vergiler, piyasalarda akaryakıttan gıdaya, konuttan hizmetlere birçok kalemde zamlara yol açtı. (Anadolu Ajansı)

28/33

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı (AA)

29/33

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı (AA)

30/33

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı (AA)

31/33

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı (AA)

32/33

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı (AA)

33/33