Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Türkiye'den Noel ayinleri

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Hristiyanlık'ta Hazreti İsa'nın doğum günü kabul edilen Noel gecesi, Türkiye'nin çeşitli illerinde ayinlerle kutlandı. İzmir'in Selçuk ilçesindeki Meryem Ana Evi'nde, Hazreti İsa'nın doğum günü olarak kabul edilen Noel gecesi dolayısıyla ayin yapıldı.

1/15

Hristiyanlık'ta Hazreti İsa'nın doğum günü kabul edilen Noel gecesi, Hristiyanlığın en önemli kutsal mekanları arasında yer alan Meryem Ana Evi'nde ayinle kutlandı. Meryem Ana Evi'ne gelenler, jandarmanın güvenlik kontrolünün ardından ayinin yapılacağı bölüme alındı.

2/15

Rahip Maciej Sokolowski'nin yönettiği ayinde, İncil'den bölümler ve Hazreti İsa'nın doğumunu konu alan ilahi ve dualar okundu.

3/15

Rahip Sokolowski, "Evsizler, fakirler, çocuklar, ülkemiz için sana yalvarıyoruz. Acı çekenler, ezilenler için... Gerçek bir sevgi, birlik ve kardeşlik olsun aramızda. Sen gerçek sevginin, gerçek iyiliğin ne olduğunu bize göster Rab." diyerek dua etti. Ayinin sonunda katılımcılara kutsanmış ekmek verildi.

4/15

Mersin'deki Latin İtalyan Katolik Kilisesi'nde Noel Bayramı dolayısıyla ayin yapıldı. Rahip Francis Dondu'nun yönettiği ayinde Hristiyan vatandaşlar, dualar etti.

5/15

Işıklarla donatılan merkez Akdeniz ilçesindeki Latin İtalyan Katolik Kilisesi'ndeki Noel ayinini, Rahip Francis Dondu yönetti. Ayinde, ilahiler ve İncil'den bölümler okuyan Hristiyan vatandaşlar, mum yakıp dualar etti. Tarihi kilisedeki ayinin sonunda katılımcılar, birbirlerine sarılarak Noel'i kutladı.

6/15

Ayine, CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu da iştirak etti. Cumhuriyet Alanı'ndaki Mersin Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen ayinde de katılımcılar, ilahiler eşliğinde dua ederek Noel'i kutladı.

7/15

Hatay'ın İskenderun ilçesinde de Noel kutlamaları kapsamında Ortodoks Kilisesi'nde ayin düzenlendi.

8/15

Antakya Ortodoks Kilisesi'ndeki ayini, kilisenin ruhani lideri Jan Delüller ile rahip Dimitri Doğum yönetti.

9/15

Ayinde ilahiler okundu, mum yakılıp dua edildi. ABD'nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht de ayine katıldı.

10/15

İstanbul Beyoğlu'ndaki Saint Antuan Kilisesi'nde Noel dolayısıyla ayin düzenlendi.

11/15

12/15

Hristiyan aleminin Hazreti İsa'nın doğumunu kutladığı Noel Bayramı için Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası’nda da Noel Ayini yapıldı.

13/15

Ayini, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus yönetti.

14/15